Sposób na upał na przystankach. Jest pomysł na ich chłodzenie

Chłodzone przystanki
Chłodzone przystanki
Źródło zdjęć: © Science Direct

28.08.2023 11:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korzystanie z komunikacji publicznej nie zawsze jest przyjemne. Szczególnie odczuwalne jest to w miesiącach letnich, gdy panują wysokie temperatury. Oczekiwanie na autobus w temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza nie należy do przyjemnych. Hiszpanie starają się temu zaradzić.

Upał w mieście często jest nie do zniesienia. Niewielka ilość zieleni miejskiej i wiele powierzchni, które mocno rozgrzewają się od promieni słonecznych, sprawiają, że trudno o zapewnienie komfortu cieplnego. Naukowcy z Uniwersytetu Sewilli pochylili się nad tym problemem i opracowali rozwiązanie, które przyniesie ulgę pasażerom w gorących dniach.

Jak podaje pv magazine, naukowcy z Uniwersytetu Sewilli opracowali specjalne inteligentne rozwiązanie, dzięki któremu na przystankach może być chłodno. W tym celu wykorzystany będzie specjalny system, w którym główną rolę odgrywać będzie woda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na "chłodzący przystanek" składać będą się cztery podstawowe komponenty - podziemny zbiornik, w którym woda będzie przechowywana nocą, zamknięty obwód, w którym woda będzie krążyć w porze najwyższych temperatur, panele umieszczone na zadaszeniu, które dostarczają energię do pomp wody oraz czujniki temperatury, które będą też wykrywać obecność oczekujących na autobus.

Gdy na przystanku pojawią się ludzie, uruchomiony zostanie mechanizm chłodzący. Rozpocznie się proces cyrkulacji chłodnej wody, który obniży temperaturę na przystanku. Chłodzenie trwa 10-20 minut, czyli tyle, ile zazwyczaj spędzamy na przystanku.

- To rozwiązanie inne niż klimatyzator, który wytwarza zimne powietrze. Konstrukcja emanuje świeżością, podobnie jak lodówki - mówi Jose Sanches, główny autor badania. - Mimo że składa się z większej liczby elementów, jego produkcja jest tańsza niż zwykłych przystanków autobusowych -dodaje.

Prototypowa wiata przystankowa składa się z 24 modułów chłodzących. Do tego zastosowany został zbiornik wody o pojemności 500 l. Zastosowana technologia generowania energii i cyrkulacji wody nazywa się Falling-Film. Z treści artykułu opublikowanego w serwisie Science Direct wynika, że rozwiązanie to było w stanie obniżyć temperaturę powierzchni z 25,5 do 17,9 stopni Celsjusza.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)