Sprawdź, czy masz w ogrodzie. Możesz dostać nawet milion złotych kary

W Polsce na listę inwazyjnych gatunków obcych (IGO), została wpisana pistia rozetkowa, zwana także sałatą wodną. Z dniem 2 sierpnia 2024 r. posiadanie, uprawa oraz hodowla tej rośliny będą zabronione, a za niezastosowanie się do zakazu grozić będzie kara nawet do 1 miliona złotych.

Ogród
Ogród
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

02.08.2024 23:00

Pistia rozetkowa pochodzi z rejonów tropikalnych i subtropikalnych i najczęściej można ją spotkać w przydomowych oczkach wodnych, małych stawach oraz akwariach. Mimo że jej wygląd może wydawać się atrakcyjny, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) podkreśla, że stanowi zagrożenie dla rodzimych ekosystemów wodnych.

Pistia rozetkowa. Zakaz posiadania w Polsce

Ze względu na jej szybkie rozprzestrzenianie, pistia negatywnie oddziałuje na lokalne rośliny i zmniejsza różnorodność biologiczną. GDOŚ informuje, że obecność sałaty wodnej może prowadzić do zmniejszenia populacji lub eliminowania rodzimych gatunków.

W odpowiedzi na to zagrożenie instytucja postanowiła wpisać roślinę na listę IGO. Oznacza to, że od 2 sierpnia 2024 r. posiadanie, uprawa i hodowla pistii rozetkowej będą zabronione, a nieprzestrzeganie tych przepisów będzie wiązało się z surowymi karami. Co należy zrobić, jeśli już posiadasz tę roślinę w swoim ogrodzie?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Osoby, które już posiadają sałatę wodną, muszą uzyskać zezwolenie na jej uprawę, składając wniosek do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Brak odpowiednich zezwoleń może skutkować wysokimi karami. GDOŚ komunikuje, że niezastosowanie się do przepisów może prowadzić do kary finansowej sięgającej 1 miliona złotych, a także do możliwości aresztu czy pozbawienia wolności. Przepisy te dotyczą nie tylko posiadania pistii, ale również jej sprzedaży i transportu.

Co zrobić, jeśli masz ją w ogrodzie?

Pistia rozetkowa zwykle występuje w ciepłych wodach stojących i płynących, jednak bywa także wybierana jako ozdobna roślina do ogrodów. Jej uprawa w warunkach środkowoeuropejskich jest dość trudna. Poza walorami dekoracyjnymi, pistia działa również jako środek zapobiegający rozwojowi glonów. Wykorzystuje się ją na całym świecie jako paszę dla gęsi i świń oraz jako nawóz. W kuchni chińskiej młode liście pistii są gotowane i stosowane jako warzywo jadalne.

Pistia rozetkowa
Pistia rozetkowa© Wikimedia Commons

W Stanach Zjednoczonych pistię rozetkową zwalcza się różnymi metodami mechanicznymi i chemicznymi, przede wszystkim przy użyciu herbicydów. Do walki z sałatą wodną angażuje się też owady z Tajlandii, takie jak Neohydronomous affinisSpodoptera pectinicornis, które żywią się tą rośliną.

wiadomościciekawostkiogród
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (129)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.