Sztuczna inteligencja zastąpi prokuratorów? Chiny już nad tym pracują
Naukowcy z Chin pochwalili się najnowszym osiągnięciem, którym jest maszyna mogąca za pomocą sztucznej inteligencji oskarżać ludzi o popełnienie przestępstwa.
Jak donosi "The South China Morning Post", rozwiązanie zostało stworzone i przetestowane przez Shanghai Pudong People’s Procuratorate, czyli największą prokuraturę okręgową w kraju. Sztuczna inteligencja, która w poszczególnych przypadkach może zastąpić prawdziwych prokuratorów, działa z 97-proc. dokładnością, po "zapoznaniu" się z aktami sprawy.
Sztuczna inteligencja zastąpi prokuratorów?
Naukowcy stworzyli maszynę na podstawie istniejącego narzędzia sztucznej inteligencji – Systemu 206. Rozwiązanie pomagało prokuratorom w ocenie dowodów i ustalaniu, czy podejrzany jest niebezpieczny dla ogółu społeczeństwa, ale działało w ograniczony sposób. Badacze postanowili je rozbudować o możliwość identyfikowania i usuwania nieistotnych informacji w sprawie oraz przetwarzania ludzkiego języka w swojej sieci neuronowej.
W ten sposób powstała sztuczna inteligencja, która może identyfikować i oskarżyć przestępców o osiem najczęstszych przestępstw w Szanghaju. Są to oszustwa, hazard, łamanie przepisów drogowych, napaści, utrudnianie pracy funkcjonariuszom, kradzieże, a także sprawy o charakterze politycznym.
Rozwiązanie budzi wiele obaw. Część ekspertów zastanawia się, czy potężny komputer wyposażony w zaawansowaną sztuczną inteligencję na pewno może zastąpić prace i decyzje prawdziwych prokuratorów. Zwłaszcza że pomimo obiecywanej 97-proc. dokładności, wciąż istnieje ryzyko popełnienia błędu. Jeśli dojdzie do pomyłki, trudno będzie ustalić, kto jest za nią odpowiedzialny.