Telewizor w czasie burzy. Czy odłączać antenę?

Odpowiednie zachowanie wobec elektroniki jest kluczowe w czasie burzy. Aby nie doszło do uszkodzenia sprzętu, należy zadbać o jego bezpieczeństwo. Wielu z nas odpina sprzęt z gniazdka sieciowego, nie myśli jednak o innych źródłach zagrożenia.

Telewizor w czasie burzy. Odłączać od sieci?
Telewizor w czasie burzy. Odłączać od sieci?
Źródło zdjęć: © Unsplash

15.06.2023 | aktual.: 09.04.2024 13:26

Gdy zastanawiamy się, jaki sprzęt wyłączyć w czasie burzy, zazwyczaj myślimy przede wszystkim o urządzeniach RTV czy komputerach osobistych. Są to urządzenia drogie, które przeważnie uznajemy za wrażliwe na przepięcia, co jest zresztą słuszne. Często można spotkać się z dyskusjami, które dotyczą tematu wyłączania elektroniki w czasie burzy. Wiele osób uważa, że to niepotrzebne, a fakty mówią, że jest to najlepsza metoda zabezpieczenia sprzętu.

Jeśli już decydujemy się na odłączenie sprzętu od prądu w trakcie burzy, zazwyczaj po prostu wyłączamy zasilanie listwy lub odpinamy urządzenie od gniazdka sieciowego. Czasem to wystarcza, lecz warto spojrzeć też na inne przewody, które dołączone są do urządzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odpinanie elektroniki w czasie burzy

W przypadku telewizorów nie wystarczy odłączyć ich zasilania. Urządzenia te zazwyczaj mają podłączony co najmniej jeden dodatkowy przewód lub kabel. Podstawowym zagrożeniem jest tu kabel antenowy.

Anteny - satelitarne czy te do odbioru telewizji naziemnej DVB-T - mogą być przyczyną kosztownych problemów. Jeśli piorun burzowy uderzy w antenę, możliwe, że kabel antenowy uszkodzi odbiornik telewizyjny. Z tego względu należy pamiętać, by w trakcie burzy odłączyć kabel antenowy od telewizora.

Jak zabezpieczyć telewizor przed burzą?

Sony przygotowało poradnik, w którym wyjaśniono, jak przygotować się do burzy. Wynika z niego, że elektronikę należy zabezpieczać przed takimi zagrożeniami kompleksowo. Sony radzi, by telewizor odłączyć nie tylko od sieci i anteny. Wśród zaleceń znalazło się też odpięcie przewodu internetowego oraz HDMI. W przypadku wyładowania każde urządzenie, takie jak dekoder czy router, może w teorii przenieść napięcie do określonego portu telewizora, co może doprowadzić do uszkodzenia.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.