Ten nielubiany obowiązek czeka też kosmonautów. Stworzono dla nich proszek do prania

Ten nielubiany obowiązek czeka też kosmonautów. Stworzono dla nich proszek do prania

Ten nielubiany obowiązek czeka też kosmonautów. Stworzono dla nich proszek do prania
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Kowasz
23.06.2021 09:23

Zmiana ubrań na stacji kosmicznej może być nie lada problemem. Jest to jeden z powodów, dla których kosmonauci potrafią jeden zestaw nosić przez wiele dni. Sytuacji nie poprawia utrudniona możliwość ich wyprania.

Marka Tide (znana w Polsce pod nazwą Vizir) postanowiła przyjść na pomoc astronautom i stworzyć dla nich detergent do prania. Środek jest przeznaczony specjalnie do radzenia sobie z usuwaniem zabrudzeń w ciężkich warunkach kosmicznych.

Usunie trudne plamy nawet z kosmosie

Zgodnie z informacji serwisu Engadget, firma Procter & Gamble do której należy marka Tide, rzuciła wyzwanie kosmicznym plamom. Korporacja połączyła swoje siły z NASA, aby opracować pierwszy detergent do prania przeznaczony do prania w kosmosie.

Środek jest w pełni degradowalnym detergentem, który powinien poradzić sobie z usuwaniem plam i zapachów. Astronauci będą mogli korzystać z niego w zamkniętym systemie wodnym, który można znaleźć na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pierwsze pranie już w przyszłym roku

Doniesienia Engadget mówią, że kosmiczny proszek Tide zostanie przetestowany już w przyszłym roku. NASA planuje przetestować detergent na pokładzie ISS w 2022 roku na specjalnej misji. Będzie ona miała na celu zmierzenie stabilności składników proszku w kosmosie, a także jego skuteczność w usuwania plam.

Na tym nie kończą się jednak wszystkie badania dotyczące prania w kosmosie. Inne testy sprawdzają możliwość kombinacji pralko-suszarki, która mogłaby zostać wykorzystana w długoterminowych misjach na Księżyc i Marsa.

Co ważne, rozwój badań dotyczących degradowalnych detergentów może mieć spore przełożenie na pranie także na Ziemi. Nie da się ukryć, że w pełni degradowalny środek byłby bardziej przyjazny dla środowiska. Możliwe by było więc ograniczenie odpadów i oszczędzanie wody, co w obecnej sytuacji pogłębiającego się globalnego ocieplenia jest kwestią wyjątkowo ważną.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)