Uczeni stworzyli biologiczny komputer w próbówce

Ten komputer w niczym nie przypomina standardowego peceta. Właściwie nie byłoby nic dziwnego w tym, gdyby ktoś przez przypadek połknął sprzęt zdolny do odczytywania informacji zakodowanych w DNA.

Uczeni stworzyli biologiczny komputer w próbówce
Marek Maruszczak

Ten komputer w niczym nie przypomina standardowego peceta. Właściwie nie byłoby nic dziwnego w tym, gdyby ktoś przez przypadek połknął sprzęt zdolny do odczytywania informacji zakodowanych w DNA.

Odkrycia dokonali wspólnie naukowcy z Instytutu Badawczego Scripps Research w Kalifornii i Technion-Israel Institute of Technology. Komputer składa się z biomolekuł, które są w stanie odczytywać obraz zakodowany w ludzkim DNA.

Sam pomysł nie jest nowy. Uczeni bazowali na 75-letnim projekcie angielskiego matematyka i kryptologa - Alana Turinga. Na pierwszy rzut oka komputer przypomina zwykłą próbówkę wypełnioną jakąś cieczą. Ważne są substancje chemiczne, które wchodzą w skład tego płynu. Wewnątrz próbówki znalazły się molekuły DNA enzymy DNA oraz ATP (nukleotyd adeninowy), który wykorzystano jako źródło energii.

Zarówno hardware, jak i oprogramowanie tego komputera są wykonane z biomolekuł, które na drodze chemicznych reakcji zmuszają się nawzajem do działania. Osiągnięcie z góry założonych efektów, podczas korzystania z urządzenia, jest możliwe właśnie dzięki stworzeniu molekuł o określonej budowie, których zachowaniami rządzą zasady ustanowione przez uczonych.

W najbliższym czasie raczej nie doczekamy się komercyjnego zastosowania takich komputerów, ale być może tak właśnie będzie wyglądała przyszłość nowoczesnych technologii.

Źródło: pinoytutorial

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.