Urządzenie REACT może uratować tysiące osób. Wszystko dzięki zdolnemu studentowi

Rany kłute są szczególnie niebezpieczne ze względu na wysokie ryzyko szybkiego wykrwawienia się ofiary. Jeden ze studentów Loughborough University postanowił znaleźć rozwiązanie tego problemu i stworzył sprzęt pod nazwą REACT.

System REACT
System REACT
Źródło zdjęć: © Loughborough University
Karolina Kowasz

06.07.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:18

O wynalazku studenta donosi serwis The Engineer. Twórcą urządzenia jest Joseph Bentley, który obecnie kończy studia na kierunku projektowania i technologii produktu. Z założenia REACT ma być używany przez policję, jako pierwsza pomoc w trakcie oczekiwania na karetkę pogotowia.

Szybkie tamowanie rany

Urządzenie REACT, czyli tamponada do stosowania w nagłych wypadkach (ang. Rapid Emergency Actuated Tamponade), opiera się na zasadzie ucisku wewnętrznego. W przypadku ran kłutych wbite przedmioty nie powinny być z nich usuwane, ponieważ wywierają nacisk wewnętrzny. Sprzęt jest więc przydatny w przypadkach, gdy u ofiary mamy do czynienia z kłutą raną otwartą.

W takiej sytuacji policja bądź ratownicy mogą użyć urządzenia REACT, które składa się z silikonowej tulei klasy medycznej (nazywanej tamponadą) i ręcznego siłownika. Ratownik w przypadku takiej rany wkłada do niej tamponadę, a następnie podłącza siłownik. Ten ostatni zaś napełnia się do określonego ciśnienia w oparciu o położenie rany, zapobiegając wewnętrznemu krwawieniu.

Student designs life-saving device that rapidly stops bleeding from knife wounds

Prototyp REACT

Na podstawie projektu Bentleya powstał już półfunkcjonalny prototyp. Firma podjęła się jego wydrukowania, a w efekcie udało im się stworzyć trójwymiarowe urządzenie z działającym bocznym i tylnym interfejsem użytkownika, bocznymi diodami LED i siłownikiem. Prototyp jest przeznaczony do leczenia ran złączowych, takich jak rany pod pachami i pachwinami oraz brzuch.

Firma Bentley chce teraz dalej rozwijać projekt REACT, licząc, że w przyszłości będzie w stanie poradzić sobie z ranami w innych miejscach na ciele. Projekt został zgłoszony do patentu w Wielkiej Brytanii.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.