W samym środku huraganu. To pierwsze takie nagranie w historii

Kwestia tego co znajduje się w środku huraganu od dawna fascynuje wielu badaczy. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), amerykańska instytucja rządowa zajmująca się badaniem pogody, postanowiła to sprawdzić za pomocą drona.

Wnętrze huraganu
Wnętrze huraganu
Źródło zdjęć: © NOAA/Youtube
Karolina Kowasz

01.10.2021 16:51

NOAA nie pracowała nad tym projektem samodzielnie. Jak wynika z informacji przekazanych na stronie instytucji, nagranie z wnętrza huraganu jest wspólnym projektem zrealizowanym z firmą Saildrone, która zajmuje się budowaniem zaawansowanych maszyn i pojazdów.

Technikalia drona

Żeby możliwe było przechwycenie obrazu z wnętrza huraganu, konieczne było zbudowanie wytrzymałego drona, która poradzi sobie w tych skrajnych warunkach pogodowych. Saildrone Explorer SD 1045, jak został nazwany ten morski dron, został specjalnie zaprojektowany tak, aby umożliwić jego działanie w ekstremalnych warunkach.

Model SD1045, w trakcie zbierania danych, walczył z falami o wysokości 50 stóp i wiatrami o prędkości ponad 120 mil na godzinę. Jego misja zakończyła się jednak sukcesem, a badaczom udało się zebrać krytyczne dane naukowe. To zaś, ich zdaniem, daje zupełnie nowe spojrzenie na jedną z najbardziej destrukcyjnych sił Ziemi.

SD 1045 Inside Hurricane Sam 1400UTC Sept 30 2021

W środku huraganu

Jak przekazała NOAA, Saildrone Explorer SD 1045 został skierowany w sam środek huraganu Sam 4 kategorii, zgodnie ze skalą Saffira-Simpsona. Jest to przedostatnia kategoria, co oznacza, że huragan o tej sile należy do jednych z najgroźniejszych zjawisk pogodowych na świecie.

Obraz
© NOAA

Wczytując się w skalę możemy się dowiedzieć, że tego rodzaju huragan może spowodować duże zniszczenia ścian osłonowych, możliwość całkowitego zerwania dachów z mniejszych budynków. Na tym nie koniec, bowiem naukowcy podają także możliwość dużej erozji nadbrzeża, a nawet podtopienia znacznych obszarów w głąb lądu.

Samo wideo robi ogromne wrażenie. Badacze są ogromnie zadowoleni, że udało im się je pozyskać, ponieważ zdobyta wiedza może mieć kluczowe znaczenie dla poprawy prognozowania burz. Z jej pomocą istnieje szansa, że naukowcom w przyszłości uda sie zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych poprzez umożliwienie lepszego przygotowania się na atak tego żywiołu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.