W samym środku huraganu. To pierwsze takie nagranie w historii
Kwestia tego co znajduje się w środku huraganu od dawna fascynuje wielu badaczy. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), amerykańska instytucja rządowa zajmująca się badaniem pogody, postanowiła to sprawdzić za pomocą drona.
01.10.2021 16:51
NOAA nie pracowała nad tym projektem samodzielnie. Jak wynika z informacji przekazanych na stronie instytucji, nagranie z wnętrza huraganu jest wspólnym projektem zrealizowanym z firmą Saildrone, która zajmuje się budowaniem zaawansowanych maszyn i pojazdów.
Technikalia drona
Żeby możliwe było przechwycenie obrazu z wnętrza huraganu, konieczne było zbudowanie wytrzymałego drona, która poradzi sobie w tych skrajnych warunkach pogodowych. Saildrone Explorer SD 1045, jak został nazwany ten morski dron, został specjalnie zaprojektowany tak, aby umożliwić jego działanie w ekstremalnych warunkach.
Model SD1045, w trakcie zbierania danych, walczył z falami o wysokości 50 stóp i wiatrami o prędkości ponad 120 mil na godzinę. Jego misja zakończyła się jednak sukcesem, a badaczom udało się zebrać krytyczne dane naukowe. To zaś, ich zdaniem, daje zupełnie nowe spojrzenie na jedną z najbardziej destrukcyjnych sił Ziemi.
SD 1045 Inside Hurricane Sam 1400UTC Sept 30 2021
W środku huraganu
Jak przekazała NOAA, Saildrone Explorer SD 1045 został skierowany w sam środek huraganu Sam 4 kategorii, zgodnie ze skalą Saffira-Simpsona. Jest to przedostatnia kategoria, co oznacza, że huragan o tej sile należy do jednych z najgroźniejszych zjawisk pogodowych na świecie.
Wczytując się w skalę możemy się dowiedzieć, że tego rodzaju huragan może spowodować duże zniszczenia ścian osłonowych, możliwość całkowitego zerwania dachów z mniejszych budynków. Na tym nie koniec, bowiem naukowcy podają także możliwość dużej erozji nadbrzeża, a nawet podtopienia znacznych obszarów w głąb lądu.
Samo wideo robi ogromne wrażenie. Badacze są ogromnie zadowoleni, że udało im się je pozyskać, ponieważ zdobyta wiedza może mieć kluczowe znaczenie dla poprawy prognozowania burz. Z jej pomocą istnieje szansa, że naukowcom w przyszłości uda sie zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych poprzez umożliwienie lepszego przygotowania się na atak tego żywiołu.