XOS 2 - nowy egzoszkielet, nowe możliwości [wideo]

XOS 2 - nowy egzoszkielet, nowe możliwości [wideo]

XOS-2
XOS-2
Marcin Krzewicki
27.09.2010 18:00

Zapowiada się na to, że w niedalekiej przyszłości egzoszkielety będą zwyczajnym narzędziem pracy. Świadczyć o tym mogą kolejne generacje tychże urządzeń.

Zapowiada się na to, że w niedalekiej przyszłości egzoszkielety będą zwyczajnym narzędziem pracy. Świadczyć o tym mogą kolejne generacje tychże urządzeń.

O egzoszkielecie Sarcos XOS mogliście przeczytać na Gadżetomanii w 2008 roku. Teraz powstała jego kolejna, ulepszona wersja o nazwie XOS 2. Nowa konstrukcja jest przede wszystkim lżejsza i wytrzymalsza. Rzecz jasna takie zmiany są podstawą w ulepszaniu nowych technologii.

Zadaniem egzoszkieletu jest przede wszystkim odciążanie człowieka podczas przenoszeniu ciężkich ładunków, przesuwaniu oraz podnoszeniu masywnych przedmiotów i tym podobnych. Pomimo rozwiniętej technologii rodzi się sporo trudności w stworzeniu perfekcyjnego urządzenia tego typu.

XOS 2 został wyposażony w dodatkowe czujniki, które dokładnie śledzą ruchy człowieka, aby w odpowiednim momencie przejąć nagle wzrastający ciężar czy opór. Nowy egzoszkielet został zaprojektowany po to, aby ułatwiać żołnierzom przenoszenie amunicji i broni na polu walki. Podczas tej czynności nie ma mowy o powolnych ruchach czy błędach podczas utrzymywania równowagi. Sprzęt musi być wyjątkowo dynamiczny i błyskawicznie reagować na zmiany w otoczeniu.

Niestety XOS 2 ma jeden, ale za to wielki minus. Jest nim zasilanie. Wszelkie mechaniczne części urządzenia nie działają po prostu ot tak. Niezbędne jest dostarczanie do nich stałego zasilania. Dlatego egzoszkielet nowej generacji podłączony jest do źródła prądu przez... kabel. Obecnie trwają prace nad kolejnym, już trzecim z kolei modelem, który będzie równie sprawny i nieograniczony żadną "smyczą".

Źródło: geeky-gadgets

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)