XOS 2 - nowy egzoszkielet, nowe możliwości [wideo]

Zapowiada się na to, że w niedalekiej przyszłości egzoszkielety będą zwyczajnym narzędziem pracy. Świadczyć o tym mogą kolejne generacje tychże urządzeń.

XOS-2
XOS-2
Marcin Krzewicki

27.09.2010 18:00

Zapowiada się na to, że w niedalekiej przyszłości egzoszkielety będą zwyczajnym narzędziem pracy. Świadczyć o tym mogą kolejne generacje tychże urządzeń.

O egzoszkielecie Sarcos XOS mogliście przeczytać na Gadżetomanii w 2008 roku. Teraz powstała jego kolejna, ulepszona wersja o nazwie XOS 2. Nowa konstrukcja jest przede wszystkim lżejsza i wytrzymalsza. Rzecz jasna takie zmiany są podstawą w ulepszaniu nowych technologii.

Zadaniem egzoszkieletu jest przede wszystkim odciążanie człowieka podczas przenoszeniu ciężkich ładunków, przesuwaniu oraz podnoszeniu masywnych przedmiotów i tym podobnych. Pomimo rozwiniętej technologii rodzi się sporo trudności w stworzeniu perfekcyjnego urządzenia tego typu.

XOS 2 został wyposażony w dodatkowe czujniki, które dokładnie śledzą ruchy człowieka, aby w odpowiednim momencie przejąć nagle wzrastający ciężar czy opór. Nowy egzoszkielet został zaprojektowany po to, aby ułatwiać żołnierzom przenoszenie amunicji i broni na polu walki. Podczas tej czynności nie ma mowy o powolnych ruchach czy błędach podczas utrzymywania równowagi. Sprzęt musi być wyjątkowo dynamiczny i błyskawicznie reagować na zmiany w otoczeniu.

Niestety XOS 2 ma jeden, ale za to wielki minus. Jest nim zasilanie. Wszelkie mechaniczne części urządzenia nie działają po prostu ot tak. Niezbędne jest dostarczanie do nich stałego zasilania. Dlatego egzoszkielet nowej generacji podłączony jest do źródła prądu przez... kabel. Obecnie trwają prace nad kolejnym, już trzecim z kolei modelem, który będzie równie sprawny i nieograniczony żadną "smyczą".

Źródło: geeky-gadgets

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
newsmilitariagadżety
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.