Z ilu części może się składać kostka Rubika?

Do tej pory rekordowo duża kostka Rubika miała rozmiary 12 x 12 x 12. Dzięki technologii druku 3D i ten rekord udało się pobić. Czy są granice rozrastania się popularnej łamigłówki?

Największa kostka Rubika
Największa kostka Rubika
Grzegorz Nowak

31.01.2011 13:00

Do tej pory rekordowo duża kostka Rubika miała rozmiary 12 x 12 x 12. Dzięki technologii druku 3D i ten rekord udało się pobić. Czy są granice rozrastania się popularnej łamigłówki?

To, co długo uważano za niemożliwe, stało się rzeczywistością. Oskar van Deventer, konstruktor łamigłówek z Holandii, zdołał stworzyć kostkę Rubika o rozmiarach 17 x 17 x 17. W ten sposób ustanowił nowy rekord, choć na razie jedynie nieoficjalnie.

Holender, który z zawodu jest inżynierem elektrykiem, stworzył najbardziej skomplikowaną jak dotąd kostkę dzięki technologii drukarek 3D. Zadanie nie było łatwe - zaprojektowanie łamigłówki zajęło 60 godzin, a pomalowanie gotowych, wydrukowanych części to kolejne 10 godzin pracy.

Złożona kostka ma rozmiar 5,5 cala (ok. 14 cm), każdy jej bok składa się z 17 klocków. Można ją zamówić za jedyne 2000 dolarów na stronie Shapeways - firmy zajmującej się między innymi drukiem 3D. Producent zapewnia, że rozwiązanie łamigłówki "Over the Top" to zabawa na wiele godzin.

Over the Top
Over the Top

Pytanie tylko, komu będzie się chciało układać taką wielką kostkę Rubika?

Źródło: popsci.comshapeways.com

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.