Gadżety z PRL - bez nich Polska byłaby inna

Gadżety z PRL

Gadżety z PRL

Gadżety z PRL są dla osób urodzonych po roku 90. takimi samymi ciekawostkami jak dla  tych urodzonych wcześniej "bajery" z lat 60. i 70. Tak więc dla pouczenia młodszych i sentymentalnej łezki w oku starszych mam przyjemność zaprezentować kilka gadżetów charakterystycznych dla różnych okresów PRL.

Bieliźniane gadżety dla kobiet

Gadżety z PRL — lata 50. i 60.

Okulary przeciwsłoneczne były w tym okresie megahiciorem, na którym zarabiali głównie tzw. prywaciarze. Nazywano je mekarturkami od nazwiska generała MacArthura, który wprowadził na nie modę. Jako że Polacy to naród przekorny, zakładali te okulary, mimo że mieli z ich powodu nieprzyjemności urzędowe. Dla świętego spokoju załatwiano sobie zaświadczenie o zapaleniu spojówek. Jak widać, gadżety z PRL były również związane z modą.

MacArthur i jego okulary

Gadżety do domu XXI wieku

Jednym z pierwszych przenośnych "playerów" na świecie były radia tranzystorowe. Na lata 60. przypada szczyt popularności radyjka turystycznego "Szarotka". Ponieważ odbierało ono legendarne Radio Luxemburg, można było posłuchać w dowolnym miejscu hitów ze "zgniłego Zachodu". Gadżety z PRL służyły także do kontaktu ze światem za Żelazną Kurtyną.

Radio Szarotka

Zobacz szalone wynalazki z przeszłości

Zobacz również: Asus G74SX

Gadżety z PRL — lata 70.

Pistolet "Precyzja" był szczytem marzeń wszystkich chłopców w latach 70. Ciekawe dlaczego. Ani nie wywoływał huków, ani nie strzelał kulkami. Działał głównie na wyobraźnię, a że o paintballu nikt wówczas nie słyszał, zabawa była przednia. Potem pistolet wyparły terkoczące karabiny maszynowe produkcji ZSRR. Były to bardzo popularne, "wojskowe" gadżety z PRL.

Pistolet Precyzja

Gadżety dla dzieci, które mogą wpłynąć na ich życie

Do innej kategorii należą natomiast szklanki-rozbieranki. Było to dość pomysłowe. Mamy na szklance zdjęcie jakiejś pani, a po wlaniu do środka wody pani ta staje się naga. Inne "erotyczne" gadżety z PRL to naklejki z nagimi, narysowanymi paniami. Kto miał takie, był dla kolegów ze szkoły prawdziwym facetem! Taka szklanka była najczęściej wystawiana na imprezach domowych dla dorosłych — urodziny, imieniny itp.

Szklanka rozbieranka

Gadżety rowerowe – bez nich na drogę nie wyjeżdżaj!

Gadżety z lat 80.

Kalkulator to znak, że gadżety z PRL weszły w okres nowoczesnych technologii (ironia). Każdy młody człowiek mógł w szkole zaszpanować takim przenośnym liczydełkiem, które nie dość, że liczyło, to jeszcze wydawało z siebie odgłosy! Pip-pip-pippip-pip i człowiek czuł się jak na początku XXI wieku, choć za nic by mu do głowy nie przyszło, że sprzęt mniejszy od kalkulatorów będzie lepszy niż komputery 8-bitowe.

Kalkulator Unitra Eltra BRDA12U

Gadżety rodem z science fiction

Zegarek z melodyjkami to krok dalej w dziedzinie technologii. Te gadżety cieszyły się popularnością zwłaszcza w schyłkowym okresie PRL, mniej więcej od roku 1987. Nie dość, że pokazywały czas, to jeszcze wygrywały melodyjki i miały różne, czasem zaskakujące funkcje — mój ojciec miał taki zegareczek z wmontowaną zapalniczką! Te gadżety z PRL odeszły już do lamusa, niestety…

Zegarek z melodyjkami

Gadżety Star Wars A.D. 2010!

Gadżety z PRL lat 80. obejmują głównie sprzęt elektroniczny. Zalicza się do nich radiomagnetofon "Kasprzak". Pochwalę się, że wciąż jestem jego posiadaczem. W tej właśnie dekadzie nastąpił ostateczny upadek płyt gramofonowych i adapterów, a dzięki łatwej dostępności radiomagnetofonu nastąpił rozkwit domowego wykonywania składanek z utworów nagrywanych z radia. O MP3 nikomu się wówczas jeszcze nie śniło. Przynajmniej u nas. A teraz i kasety pokrywają się kurzem…

Radiomagnetofon Kasprzak

Na tym przegląd zakończę. Można by dodać jeszcze inne sprzęty, ale starałem się skupić na lekkich i przenośnych — dlatego nie ma tu telewizorów, pralki "Frania" ani komputerów 8-bit.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26? Unijni biurokraci, ręce precz od Internetu! Podział Google to absurdalny pomysł Flick - jeden przycisk, by rządzić smartfonem

Popularne w tym tygodniu:

Polak potrafi! Latający skuter rodem z „Gwiezdnych wojen” powstaje pod Tarnowem Muzyka prosto z burzowej chmury. Making Weather to niesamowity, lewitujący głośnik Bluetooth Skandal czy przypadek? Lodówka Samsunga wyświetla plan niemieckiej inwazji na Polskę Hover Camera Passport: składany autonomiczny dron z kamerą 4K i rozpoznawaniem twarzy Testujemy najnowsze pralki LG 6 Motion TurboWash 2016! Netgear X10 Nighthawk: najszybszy router na świecie stworzony dla streamingu 4K i VR Dell UltraSharp U3417W: zakrzywiony, ultrapanoramiczny monitor o rewelacyjnym odwzorowaniu barw Z wizytą w fabryce Elona Muska. Oto najnowocześniejsza wytwórnia samochodów na świecie Netgear Arlo Pro: bezprzewodowa i odporna na pogodę kamera Wi-Fi Mają rozmach! Zobacz największe roboty zbudowane na potrzeby kina Cybathlon 2016: odbyły się pierwsze zawody... cyborgów? Jak to działa? Cz. 8: radio