Mobile Mapping Platform - z tym urządzeniem przejdziesz przez każdy labirynt! [wideo]

W wielu grach FPP wystarczy wejść do jakiegoś pomieszczenia i rozejrzeć się, by na mapie pojawił się szczegółowy szkic tego, co widzieliśmy. Wzorując się na tym, zespół konstruktorów z  MIT opracował urządzenie, które samodzielnie stworzy plan pomieszczeń, przez które przeszliśmy.

Mobile Mapping Platform (Fot. MIT News)
Mobile Mapping Platform (Fot. MIT News)
Łukasz Michalik

26.09.2012 | aktual.: 10.03.2022 12:55

W wielu grach FPP wystarczy wejść do jakiegoś pomieszczenia i rozejrzeć się, by na mapie pojawił się szczegółowy szkic tego, co widzieliśmy. Wzorując się na tym, zespół konstruktorów z  MIT opracował urządzenie, które samodzielnie stworzy plan pomieszczeń, przez które przeszliśmy.

Kilka tygodni temu pisałem o dronie, który do orientowania się w przestrzeni nie potrzebuje GPS-u, ale szybko porusza się dzięki analizie tego, co „widzą” jego sensory. Konstruktorzy z Massachusetts Institute of Technology poszli o krok dalej.

Stworzyli urządzenie o nazwie Mobile Mapping Platform. Znalazły się w nim m.in. kamera z Kinecta, dalmierz, barometr oraz zestaw akcelerometrów i żyroskopów. Całość została zamknięta w obudowie umożliwiającej swobodne przenoszenie przez człowieka. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik, wkraczając np. do nieznanego budynku, automatycznie tworzy jego cyfrową mapę.

Nie musi nic robić – wystarczy, że po prostu przechodzi przez kolejne pomieszczenia. Aby całość działała poprawnie, zespół z MIT musiał uwzględnić specyfikę człowieka, który pochyla się, prostuje i wykonuje wiele innych ruchów zmieniających położenie sensorów.

Rezultatem jest urządzenie zdolne do tworzenia na bieżąco szczegółowych, cyfrowych map. Co istotne, już na etapie prototypu użytkownik może w prosty sposób nanosić na nie różne adnotacje, zaznaczając np. warte uwagi miejsca. Twórcy urządzenia pracują teraz nad dodaniem notatek głosowych.

Do czego może się przydać Mobile Mapping Platform? Twórcy wskazują, że urządzenie może być użyteczne wszędzie tam, gdzie ludzie wchodzą do nieznanych wnętrz. Poza oczywistym zastosowaniem w wojsku rozwiązanie takie może pomóc np. strażakom wkraczającym do płonącego budynku.

Automatic building mapping at MIT

Źródło: Popular ScienceMIT News

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.