Czy tak wyglądał pierwszy rower na świecie?

Kto jako pierwszy wynalazł rower? Niemcy twierdza, że to oni oraz ich maszyna biegowa była prototypem roweru. Francuzi twierdza, że to ich Velocipede można uznać za pierwszą udaną konstrukcję. Naturalnie Brytyjczycy również mają swoje zdanie na ten temat. Wszystkie te dywagacje mają się nijak do chińskiej wersji, która zakłada że rower powstał 2500 lat temu!

To się nazywa pogodzenie zwaśnionych krajów. Zapomnijcie o 1818 roku. Europejczycy (rzekomo) zawsze byli spóźnieni z wynalazkami. Chiński historyk Xu Quan Long głosi bowiem, że pierwszy rower powstał w jego ojczyźnie ponad 2500 lat temu. Dla potwierdzenia swojej tezy, zbudował nawet jego replikę!

Najupiorniejszy rower świata

Identycznym jak na zdjęciu trójkołowcem, jeździł już w 507 r. p.n.e. niejaki Lu Ban. Historyk twierdzi, że był on inżynierem, filozofem, cieślą i wynalazcą różnego rodzaju konstrukcji. Xu Quan Long przypisuje mu stworzenie takich wynalazków jak drabina oblężnicza, taran, oraz haki mocujące do bitew morskich. Również konstrukcja „pierwszego” roweru należy do Lu Bana.

Pojazd porusza się bardzo wolno i ciężko się nim steruje, ale być może taka jest właśnie prawda – pierwszy rower mógł powstać w Chinach. Historyk wystąpił już do władz chińskich z prośbą o uznanie tej teorii za prawdziwą. Pogodziłem się z tym, że chińczycy wynaleźli proch czy też papier, na co im jeszcze rower? No powiedzcie sami.

Źródło: Metro

Zobacz również: Asus VivoBook S200

Podziel się:

Przeczytaj także: