Czy tak wyglądał pierwszy rower na świecie?

Kto jako pierwszy wynalazł rower? Niemcy twierdza, że to oni oraz ich maszyna biegowa była prototypem roweru. Francuzi twierdza, że to ich Velocipede można uznać za pierwszą udaną konstrukcję. Naturalnie Brytyjczycy również mają swoje zdanie na ten temat. Wszystkie te dywagacje mają się nijak do chińskiej wersji, która zakłada że rower powstał 2500 lat temu!

To się nazywa pogodzenie zwaśnionych krajów. Zapomnijcie o 1818 roku. Europejczycy (rzekomo) zawsze byli spóźnieni z wynalazkami. Chiński historyk Xu Quan Long głosi bowiem, że pierwszy rower powstał w jego ojczyźnie ponad 2500 lat temu. Dla potwierdzenia swojej tezy, zbudował nawet jego replikę!

Najupiorniejszy rower świata

Identycznym jak na zdjęciu trójkołowcem, jeździł już w 507 r. p.n.e. niejaki Lu Ban. Historyk twierdzi, że był on inżynierem, filozofem, cieślą i wynalazcą różnego rodzaju konstrukcji. Xu Quan Long przypisuje mu stworzenie takich wynalazków jak drabina oblężnicza, taran, oraz haki mocujące do bitew morskich. Również konstrukcja „pierwszego” roweru należy do Lu Bana.

Pojazd porusza się bardzo wolno i ciężko się nim steruje, ale być może taka jest właśnie prawda – pierwszy rower mógł powstać w Chinach. Historyk wystąpił już do władz chińskich z prośbą o uznanie tej teorii za prawdziwą. Pogodziłem się z tym, że chińczycy wynaleźli proch czy też papier, na co im jeszcze rower? No powiedzcie sami.

Źródło: Metro

Zobacz również: Samsung Chronos 700Z5A

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?