Czy tak wyglądał pierwszy rower na świecie?

Kto jako pierwszy wynalazł rower? Niemcy twierdza, że to oni oraz ich maszyna biegowa była prototypem roweru. Francuzi twierdza, że to ich Velocipede można uznać za pierwszą udaną konstrukcję. Naturalnie Brytyjczycy również mają swoje zdanie na ten temat. Wszystkie te dywagacje mają się nijak do chińskiej wersji, która zakłada że rower powstał 2500 lat temu!

To się nazywa pogodzenie zwaśnionych krajów. Zapomnijcie o 1818 roku. Europejczycy (rzekomo) zawsze byli spóźnieni z wynalazkami. Chiński historyk Xu Quan Long głosi bowiem, że pierwszy rower powstał w jego ojczyźnie ponad 2500 lat temu. Dla potwierdzenia swojej tezy, zbudował nawet jego replikę!

Najupiorniejszy rower świata

Identycznym jak na zdjęciu trójkołowcem, jeździł już w 507 r. p.n.e. niejaki Lu Ban. Historyk twierdzi, że był on inżynierem, filozofem, cieślą i wynalazcą różnego rodzaju konstrukcji. Xu Quan Long przypisuje mu stworzenie takich wynalazków jak drabina oblężnicza, taran, oraz haki mocujące do bitew morskich. Również konstrukcja „pierwszego” roweru należy do Lu Bana.

Pojazd porusza się bardzo wolno i ciężko się nim steruje, ale być może taka jest właśnie prawda – pierwszy rower mógł powstać w Chinach. Historyk wystąpił już do władz chińskich z prośbą o uznanie tej teorii za prawdziwą. Pogodziłem się z tym, że chińczycy wynaleźli proch czy też papier, na co im jeszcze rower? No powiedzcie sami.

Źródło: Metro

Zobacz również: Asus G74SX

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26? Unijni biurokraci, ręce precz od Internetu! Podział Google to absurdalny pomysł Flick - jeden przycisk, by rządzić smartfonem

Popularne w tym tygodniu:

Polak potrafi! Latający skuter rodem z „Gwiezdnych wojen” powstaje pod Tarnowem Muzyka prosto z burzowej chmury. Making Weather to niesamowity, lewitujący głośnik Bluetooth Skandal czy przypadek? Lodówka Samsunga wyświetla plan niemieckiej inwazji na Polskę Hover Camera Passport: składany autonomiczny dron z kamerą 4K i rozpoznawaniem twarzy Testujemy najnowsze pralki LG 6 Motion TurboWash 2016! Netgear X10 Nighthawk: najszybszy router na świecie stworzony dla streamingu 4K i VR Cybathlon 2016: odbyły się pierwsze zawody... cyborgów? Dell UltraSharp U3417W: zakrzywiony, ultrapanoramiczny monitor o rewelacyjnym odwzorowaniu barw Z wizytą w fabryce Elona Muska. Oto najnowocześniejsza wytwórnia samochodów na świecie Netgear Arlo Pro: bezprzewodowa i odporna na pogodę kamera Wi-Fi Mają rozmach! Zobacz największe roboty zbudowane na potrzeby kina Jak to działa? Cz. 8: radio