Enterprise pierwszej generacji już można budować?

Czy w ciągu 20 lat zbudujemy Enterprise? (fot.: BTE / Chris Martin of Evil Starship Factory)

Czy w ciągu 20 lat zbudujemy Enterprise? (fot.: BTE / Chris Martin of Evil Starship Factory)

Star Trek kojarzy nam się raczej z dość odległą przyszłością, kiedy ludzkość będzie swobodnie przemieszczać się po Kosmosie. Tymczasem okazuje się, że nasza technologia już teraz, w ciągu najbliższych dwóch dekad, umożliwia nam skonstruowanie… statku kosmicznego Enterprise. Pierwszej generacji, ale jednak.

Fazer ze Star Treka staje się rzeczywistością [wideo]

Idea budowy statku kosmicznego Enterprise znanego ze Star Treka nie jest jedynie pomysłem. Inżynier podpisujący się jako BTE Dan uważa, że technologię, która jest do tego potrzebna, już prawie mamy. Jego zdaniem wystarczy nam około 20 lat na to, aby pierwszy z serii statek Enterprise był gotowy do użytku.

Ok. Brzmi to naprawdę niesamowicie, ale sam BTE Dan przyznaje, że nie wszystkie cechy i rozwiązania znane z Enterprise będą dokładnie odwzorowane. Trzeba wprowadzić kilka zmian, dostosowujących projekt do technologii, z jakimi mamy do czynienia teraz, dwa stulecia wcześniej, niż rozgrywa się akcja Star Trek. W efekcie "nasz" Enterprise będzie potrzebował około 90 dni żeby dolecieć na Marsa, a około 3 dni na dotarcie do Księżyca. O podróżach międzygwiezdnych na razie można zapomnieć.

BuildTheEnterprise.org - projekt

Supertajny X-37B od roku krąży na orbicie i nikt nie wie, co tam właściwie robi

Wszystkie tworzone na bieżąco szczegóły dotyczące projektu - plany koncepcyjne budowy statku, specyfikacje, harmonogram finansowania, detale dotyczące parametrów — BTE Dan zamieszcza na stronie, która ma rozpowszechnić pomysł i doprowadzić do rzeczywistego skonstruowania Enterprise:

Zobacz również: ASIMO - tańczący robot

Oczywiście, nawet bardzo dokładne plany nie wystarczą, jeśli za projektem nie staną odpowiednie pieniądze. Nie wiadomo jeszcze, skąd mają one konkretnie pochodzić — ale właściwie, gdyby zrobić ogólnoświatową zrzutę wśród fanów Star Treka, to mogłaby się uzbierać całkiem niezła suma…

Źródło: BuildTheEnterprise.org

Podziel się:

Przeczytaj także: