10 geekowskich muzeów z całego świata. MUSISZ je zobaczyć!

10 geekowskich muzeów z całego świata. MUSISZ je zobaczyć!
23.10.2013 13:00
10 geekowskich muzeów z całego świata. MUSISZ je zobaczyć!
Marta Wawrzyn
Marta Wawrzyn

Matematyka, science fiction, gry arcade, rakiety z czasów zimnej wojny, wielkie pomysły, których nie udało się zrealizować. To wszystko można dziś zobaczyć w muzeach. Oto 10 placówek z całego świata, które każdy geek powinien odwiedzić.

Muzeum Matematyki, Nowy Jork

Jeśli znajdziecie się kiedyś w Nowym Jorku, koniecznie idźcie do Muzeum Matematyki, czyli miejsca, które powstało po to, by mówić ludziom, że matematyka jest fajna. Otwarto je w grudniu 2012 roku, budowa kosztowała 22 mln dol. W środku znajdziecie liczne wystawy o interaktywnym charakterze, które zrobione są tak, by przekonać do matematyki nawet tych, którzy bardzo jej w szkole nie lubili.

MoMath Opening

Muzeum MIT, Cambridge, USA

Muzeum MIT w Cambridge w stanie Massachusetts to jedno z tych miejsc, do których wypada kiedyś zajrzeć. Choćby po to, by zobaczyć, co tracimy, nie studiując na takiej uczelni. W muzeum znajdziecie wystawy związane z holografią, sztuczną inteligencją, robotyką. Poznacie pomysły i innowacje, które pojawiły się w tym miejscu, i dowiecie się, czego MIT uczy swoich studentów.

Fot. Wikimedia/John Phelan/Lic. CC by
Fot. Wikimedia/John Phelan/Lic. CC by

Muzeum gier wideo, Rochester, stan Nowy Jork

W Strong National Museum of Play w Rochester, w amerykańskim stanie Nowy Jork, powstało muzeum gier wideo. Znajdziecie w nim ponad 20 tys. gier i konsol, począwszy od wczesnych modeli Atari. Jest tu wszystko, również gry dla dzieci czy takie zabawki elektroniczne, jak Tamagotchi. I oczywiście (prawie) wszystko tutaj działa – można usiąść i grać do woli!

398257088075677856
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2013/10/muzeum08411329.jpg)

Antykwariat i muzeum SF, Warszawa

Mariusz Kamiński niedawno opisywał na Gadżetomanii niezwykłe miejsce, które powstało w Warszawie, na ul. Andersa 25. To antykwariat, w którym znajdziecie kilkanaście tysięcy książek fantastycznych, i to często takich, jakich nie ma nigdzie indziej. Jak pisał Mariusz:

Powoli kształtują się losy antykwariatu i muzeum w kolejnych latach. Powstaje fundacja, która będzie wspomagać finansowo funkcjonowanie projektu. Ministerstwo kultury także interesuje się przedsięwzięciem na ulicy Andersa i być może udzieli wsparcia.
398257088075874464
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2013/10/muzea03411329.jpg)

Muzeum pocisków Titan, Arizona

Titan Missile Museum w miejscowości Sahuarita w stanie Arizona to jedyny prawdziwy silos rakietowy dostępny dla turystów. Do czasu likwidacji w 1982 roku była to największa taka wyrzutnia w Stanach Zjednoczonych. Dziś można tu obejrzeć wszystko, począwszy od pomieszczeń mieszkalnych i sterowni, aż po prawdziwe rakiety Titan II.

Fot. Flickr/jmuhles/Lic. CC by
Fot. Flickr/jmuhles/Lic. CC by

Muzeum Historii Komputerów, Kalifornia

W Mountain View w Kalifornii możecie odwiedzić siedzibę Google'a, a jeśli to będzie dla Was za mało, koniecznie wybierzcie się do Computer History Museum. Zobaczcie tam na własne oczy oryginalną maszynę różnicową Charlesa Babbage'a.

Fot. Wikimedia/Allan J. Cronin/Lic. CC by-sa
Fot. Wikimedia/Allan J. Cronin/Lic. CC by-sa

Ale nie trzeba jechać do USA, żeby zapoznać się z historią komputerów. Podobne muzeum znajduje się w Katowicach w budynku Wyższej Szkoły Mechatroniki. Zbiorów co prawda aż tak bogatych nie ma, ale wszystko przed nami.

Muzeum gier arcade, Praga

Praga ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji turystycznych i jeszcze więcej piwa – mało kto jednak wie, że w czeskiej stolicy można odnaleźć kawałek swojego dzieciństwa w Arcade Museum. Praskie muzeum to prawdziwy raj dla fanów gier retro; jest tu ponad 125 automatów i cała masa gier, zarówno tych klasycznych, jak i tych mniej popularnych. Wystarczy kupić bilet wstępu i można grać do woli. A przynajmniej do zamknięcia muzeum.

ArcadeHry iDNES BONUSWEB 13.4.2013

ArcadeHry CT1 UDALOSTI 29.11.2012

Mundaneum, Belgia

W belgijskim Mons koniecznie należy zobaczyć otwarte w 1910 roku Mundaneum, gigantyczne centrum informacyjne, mające zgromadzić całą wiedzę tego świata, skatalogowaną tak, żeby każdy miał do niej łatwy dostęp. Taką przynajmniej ambicję mieli jego założyciele, belgijski prawnik Paul Otlet i laureat Nagrody Nobla Henri LaFontaine.

Otlet chciał stworzyć taki system gromadzenia wiedzy, który byłby w stanie ją udostępnić jak największej liczbie ludzi – a działo się to na długo przed powstaniem sieci komputerowych. Dziś niektórzy uważają, że był on prekursorem internetu. Oryginalne Mundanem zostało zniszczone przez nazistów w czasie II wojny światowej, teraz znajdziecie tam muzeum z archiwami Paula Otleta.

Katalog w Mundaneum (Fot. Wikimedia/Zinneke/Lic. CC by)
Katalog w Mundaneum (Fot. Wikimedia/Zinneke/Lic. CC by)

EMP Museum, Seattle

Najbardziej geekowską atrakcją Seattle jest zaprojektowane przez Franka Gehry'ego EMP Museum, czyli interaktywne muzeum popkultury i science fiction. Wystawy się zmieniają, ale zawsze jest coś dla fanów muzyki rockowej, zawsze też znajdzie się coś dla geeków. Obecnie można zobaczyć wystawę "Ikony science fiction", w ramach której prezentowany jest m.in. oryginalny Dalek z "Doktora Who", a także rekwizyty z "Obcego" czy "Matriksa".

398257088076726432
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2013/10/muzeum06411329.jpg)

Maison d’Ailleurs, Szwajcaria

W Europie też są muzea science fiction i to nie byle jakie. W szwajcarskim Yverdon-les-Bains znajdziecie Maison d’Ailleurs, a w nim wszystko, co jest w jakiś sposób związane z science fiction i futuryzmem (np. wystawa dotycząca Juliusza Verne'a). Zbiory liczą 70 tys. eksponatów, w tym dokumentów, książek, dzieł sztuki i zabawek. Niektóre pochodzą nawet z XVI wieku.

398257088076857504
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2013/10/muzeum09411329.jpg)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)