10 najważnieszych wydarzeń w historii Internetu

Za ile wylicytowano pierwszy przedmiot na aukcji internetowej, kiedy wyszła najpopularniejsza gra online i jaka historia łączy się ze spamem? Jeśli nie zapraszam do lektury, a możecie się troszkę zdziwić. Jest to subiektywna lista wydarzeń z ostatnich 20 lat, moim zdaniem najbardziej znaczących. Jeśli chcielibyście dodać jakieś istotne wydarzenia, podzielcie się tym w komentarzach.

logosoftwareinternetpoint
logosoftwareinternetpoint
Grzesiek Powalski

16.04.2009 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za ile wylicytowano pierwszy przedmiot na aukcji internetowej, kiedy wyszła najpopularniejsza gra online i jaka historia łączy się ze spamem? Jeśli nie zapraszam do lektury, a możecie się troszkę zdziwić. Jest to subiektywna lista wydarzeń z ostatnich 20 lat, moim zdaniem najbardziej znaczących. Jeśli chcielibyście dodać jakieś istotne wydarzenia, podzielcie się tym w komentarzach.

Marzec 1989 r. - naukowiec zatrudniony w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych przedstawił swoim przełożonym propozycję nowego modelu wymiany informacji z wykorzystaniem komputera - sieć World Wide Web.

24 maja 1991 r. - National Science Foundation zdecydowała, że Internet może zyskać charakter komercyjny. Od tego się wszystko zaczęło.

12 kwietnia 1994 r. - firma adwokacka Laurence'a Cantera i Marthy Siegel rozsyła do ponad 6000 grup dyskusyjnych Usenetu reklamę loterii, w której można było wygrać zieloną kartę. Firma przyciągnęła do siebie około 1000 nowych klientów i osiągnęła zyski wynoszące ok. 100 000 dolarów, nie wydając w zasadzie ani grosza. Społeczność Usenetu znalazła określenie dla tej akcji, zapożyczając je ze skeczu Monty Pythona o mielonce - spam, spam, spam.

4 września 1995 r. – otwarcie serwisu aukcyjnego eBay.com. Pierwszym sprzedanym przedmiotem był uszkodzony wskaźnik laserowy, który wylicytowano za 14,83 dol.

28 października 1998 r. – W USA wchodzi w życie ustawa o ochronie praw autorskich w Internecie. Od tego momentu przemysł rozrywkowy ma prawo ścigać użytkowników nielegalnie udostępniających filmy, czy muzykę w Internecie.

15 stycznia 2001 r. – formalne powstanie anglojęzycznej wersji Wikipedii, która staje się powoli podstawowym źródłem wiedzy.

9 listopada 2004 r. - Mozilla udostępnia pierwszą wersję bezpłatnej przeglądarki Firefox. Obecnie popularność IE nieustannie spada, natomiast Firefox ciągle zyskuje zwolenników.

23 listopada 2004 r. – wydanie gry World of Warcraft, ciągle najpopularniejszej gry MMO w sieci. Niektórzy twierdzą, że nic nie uzależnia bardziej, niż ta gra.

Luty 2005 r. - powstaje serwis YouTube.com. Na samym początku w serwisie znajdowały się filmy, przedstawiające kota autora. Rok później serwis został wykupiony przez Google i jest obecnie ciągle najpopularniejszym na świecie serwisem wideo.

Koniec 2008 r. – Ogromny wzrost popularności portali społecznościowych doprowadza do tego, że użytkownicy zaczynają porozumiewać się ze sobą za pomocą Facebooka, Naszej-klasy, czy MySpace, częściej niż za pomocą maili.

Źródło: FKN.plFoto

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.