10 wskazówek jak bezpiecznie transportować laptopa

Od kilku lat m.in. Polacy znacznie chętniej decydują się na wybór laptopa niż komputera stacjonarnego. Właściwie nie ma się czemu dziwić - oferta coraz szersza i atrakcyjniejsza, a dodatkowo dochodzi bardzo istotny czynnik, jakim jest mobilność. Decydując się na komputer przenośny, pewnie nieraz będziemy z nim podróżować - jak zadbać o bezpieczeństwo naszego laptopa?

fot. venere.com
fot. venere.com
Paweł Cebula

Od kilku lat m.in. Polacy znacznie chętniej decydują się na wybór laptopa niż komputera stacjonarnego. Właściwie nie ma się czemu dziwić - oferta coraz szersza i atrakcyjniejsza, a dodatkowo dochodzi bardzo istotny czynnik, jakim jest mobilność. Decydując się na komputer przenośny, pewnie nieraz będziemy z nim podróżować - jak zadbać o bezpieczeństwo naszego laptopa?

Kup odpowiednią torbę / plecak

fot. rei.com
fot. rei.com

Zdecydowanie pierwszą rzeczą, jaką należy nabyć w momencie zakupu laptopa, to specjalna torba, albo plecak. Zazwyczaj specjalne plecaki i torby są nieco droższe niż tradycyjne. Dlaczego? Są wykonane z mocniejszych i wytrzymalszych materiałów, posiadają dodatkowe zabezpieczenia i dodatki jak np. pokrowce, dzięki którym nasze urządzenie niezostanie porysowane w trakcie transportu.

Wybór plecak, czy torba to sprawa indywidualna - wszystko zależy od naszych preferencji. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? Jak już wspominałem na jakość wykonania i naprawdę nie warto tutaj oszczędzać szczególnie wtedy, gdy komputer będzie nam towarzyszył niemal codziennie w drodze do pracy, czy na uczelnię.

Ułóż go bezpiecznie

Odpowiednie ułożenie laptopa to też bardzo istotna sprawa. Najlepiej ułożyć go tak, aby był poddawany jak najmniejszym drganiom, minimalizując ryzyko uszkodzenia matrycy lub dysku twardego. Teoretycznie najlepiej komputer ułożyć pionowo, a nie płasko - w ten sposób przenoszona jest najmniejsza ilość drgań.

Tak naprawdę, bardzo dużą rolę będzie odgrywało to, czy transportujemy komputer w specjalnym miękkim pokrowcu - jeżeli tak jest, to drgania zostaną zminimalizowane, a my musimy zadbać tylko o to, aby torba była umieszczona nieruchomo np. w bagażniku samochodu, lub na półce w pociągu.

Trzymaj komputer zawsze przy sobie

fot. hardwaresphere.com
fot. hardwaresphere.com

Komputery są wyjątkowo łakomym kąskiem dla wszystkich złodziei. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, co dzieje się z naszym komputerem w sytuacji, gdy jedziemy pociągiem, autobusem, czy tramwajem. Tłok i zamieszanie sprzyja stworzeniu sytuacji, w której laptop może łatwo zmienić właściciela. Teoretycznie sprawa jest absurdalnie oczywista, ale z drugiej strony można mieć co do tego wątpliwości obserwując zachowanie niektórych osób na lotniskach, czy dworcach.

Zrób kopie zapasową

Regularny backup może okazać się ratunkiem nie tylko w sytuacji, gdy komputer nagle odmówi współpracy, ale także wtedy, gdy zostanie skradziony. Utracony sprzęt może szybko zostać zastąpiony przez nowy, ale z danymi nie pójdzie już tak łatwo, szczególnie gdy na dysku notebooka przechowywaliśmy jedyną kopię istotnych dokumentów.

Dostępnych jest wiele różnych sposobów na robienie kopii zapasowych. Jedni regularnie zapisują na zewnętrznych dyskach tylko najważniejsze dokumenty i katalogi, inni z kolei robią pełne kopie obrazów dysków. Najważniejsze jest jednak to, abyśmy regularnie wykonywali backupy - zaoszczędzi nam to sporo pracy i czasu.

Zaszyfruj dane

hdd
hdd

Transport komputera naraża go nie tylko na uszkodzenie, ale również na kradzież. Dla własnego dobra możemy (a nawet powinniśmy!) wykonać kopię zapasową. Są jednak sposoby na to, aby utrudnić życie ewentualnym amatorom cudzej własności - mam tu na myśli szyfrowanie danych.

Możliwością szyfrowania powinni zainteresować się wszystkie osoby, które na dysku laptopa przechowują istotne dane i informacje - zarówno te prywatne, jak i służbowe. W Internecie znaleźć można dziesiątki aplikacji, które umożliwiają proces szyfrowania danych. Jednym z takich programów jest TrueCrypt - daje on możliwość zakodowania dysków, partycji, pendrive’ów.

Korzystaj z przenośnej pamięci

fot. Wilton Ramon de Carvalho Machado
fot. Wilton Ramon de Carvalho Machado

Pendrive jest jednym z tych urządzeń, który towarzyszy nam niemal wszędzie - podobnie jak telefon komórkowy. Są dziesiątki sposobów na wykorzystanie możliwości, jakie drzemią w tego typu przenośnych dyskach, my jednak skupimy się na tych, które pomogą w zwiększeniu bezpieczeństwa notebooka.

Wspomniałem już o szyfrowaniu danych - w większości wypadków skutecznie uniemożliwi to dostęp do najbardziej istotnych danych, z którymi pracujemy. Znacznie prościej byłoby jednak nie przechowywać ich w ogóle na laptopie. W tym momencie pojawia się kolejne zastosowanie dla pendrive’a - to właśnie na nim możemy przechowywać najbardziej newralgiczne dla nas dokumenty. Nawet gdyby został nam skradziony laptop, to zawsze mamy pewność, co dzieje się z najważniejszymi plikami - mamy w końcu je przy sobie.

Użyj hasła w BIOS-ie

fot. packardbell.com
fot. packardbell.com

Normą jest stosowanie haseł, które uniemożliwiają nieautoryzowany dostęp do naszego systemu operacyjnego. Zazwyczaj jednak przy niewielkim wkładzie pracy hasło można zmienić lub ominąć, a w takiej sytuacji komputer staje otworem przed praktycznie każdym.

Jeżeli mamy taką możliwość, to warto skorzystać z opcji zabezpieczenia dostępu do komputera poprzez ustawienie hasła w BIOS-ie, który jest pierwszą aplikacją uruchamianą przez komputer po starcie. W sytuacji, gdy ktoś nie będzie w stanie podać prawidłowego hasła, to może zapomnieć o tym, że uruchomi system operacyjny, czy nawet komputer.

Dodatkowe zabezpieczenia

Kensington-lock-connected
Kensington-lock-connected

Zabezpieczać komputer można na wiele sposobów. Najłatwiej dostępne są te software’owe. Spora część komputerów posiada specjalne gniazda Kensington Lock, które umożliwiają zabezpieczenia komputera przy użyciu specjalnej linki.

Jedną część takiej linki (z zamkiem na klucz lub kod) przypinamy do komputera, a drugą mocujemy do jakiegoś elementu jak np. kaloryfer. Kluczowa jest tutaj kwestia jakości linki (użytego materiału, wykończenia). Moim zdaniem jest to przede wszystkim zabezpieczenie poprawiające nasze samopoczucie, bo jeżeli ktoś będzie miał ze sobą specjalne nożyce, to bez problemu sforsuje taką blokadę.

Ubezpiecz komputer

Sprawa ubezpieczenia laptopa nie jest prosta. Zasadniczo mało które towarzystwo ubezpieczeniowe pozwala na taką formę zabezpieczenia komputera. Niektórzy producenci komputerów mają podpisane umowy z ubezpieczycielami, oferując w momencie zakupu podpisanie takiej umowy.

Jeżeli więc planujesz nabyć niedługo taki komputer, to zapytaj sprzedawcy o taką możliwość, a gdy będzie ona interesująca to naprawdę poważnie rozważ ją.

Nie szpanuj

fot. edupics.com
fot. edupics.com

To również jedna z dość oczywistych zasad, która dotyczy nie tylko komputerów przenośnych - chcesz być bezpieczny? Nie zwracaj na siebie uwagi. Korzystaj z komputera tylko w miejscach gdzie jest to w miarę możliwości bezpieczne - widoczni są ochroniarze, w danym obiekcie są kamery.

Jeżeli naprawdę musisz korzystać z komputera w np. trakcie podróży pociągiem, to staraj się siadać w przedziałach z innymi osobami, a nie tam, gdzie jest pusto. Staraj się zachować wzmożoną ostrożność i dotyczy to zarówno naszego kraju, jak i zagranicy.

Źródło: Lajfmajster.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.