11 supertrików: korzystanie z laptopa stanie się przyjemnością (dla ciebie i dla twojego kota)

Strona główna11 supertrików: korzystanie z laptopa stanie się przyjemnością (dla ciebie i dla twojego kota)
01.10.2015 11:10
ASUS ZenBook UX305
ASUS ZenBook UX305

Wystarczy odrobina pomysłowości i chęci, by ułatwić sobie życie. Co możemy zrobić, aby lepiej wykorzystać możliwości naszych laptopów?

bESjUxYR

<ol><li>Czyszczenie klawiatury</li></ol>

Jak wyczyścić klawiaturę? Sprężone powietrze, specjalne tkaniny czy próby usunięcia kurzu za pomocą patyczków do uszu mogą pomóc, ale z reguły nie usuną wszystkich pyłków. Z pomocą przyjdą nam wtedy karteczki samoprzylepne – wystarcz zgiąć je i przesunąć częścią z klejem pomiędzy rzędami klawiszy.

<ol start="2"><li>Chmura, czyli pliki zawsze pod ręką</li></ol>

Zacznij korzystać z chmury. Synchronizując ważne dokumenty z usługami takimi, jak Dropbox czy OneDrive zapewniasz sobie dostęp do nich z dowolnego, podłączonego do Internetu urządzenia – zarówno z innego komputera, jak i z tabletów czy smartfonów. Coraz częściej odpowiednie narzędzia dostajesz wraz z komputerem – przykładem jest m.in. usługa ASUS WebStorage, dzięki której użytkownicy ultrabooków UX305 otrzymują za darmo 16 GB miejsca na internetowym dysku.

ASUS WebStorage - Store everything. Share anything

<ol start="3"><li>Pułapka na kota</li></ol>

Jeśli masz w domu kota, to jednym z jego ulubionych miejsc jest prawdopodobnie klawiatura laptopa. Nie chcesz za każdym razem odganiać leżącego zwierzaka? Postaw na biurku niewielkie pudełko – kot prawie na pewno pokocha je od pierwszego wejrzenia i nie będzie przeszkadzał w korzystaniu z komputera.

bESjUxYT

<ol start="4"><li>Scrollowanie za pomocą spacji</li></ol>

Wiele stron internetowych jest bardzo długich, a niektóre w miarę przewijania stale doczytują na dole nowe treści. Przewijanie strony za pomocą strzałek, scrolla w myszy czy touchpada może być bardzo mozolne. Dla własnej wygody, zamiast małych i umieszczonych zazwyczaj z boku klawiszy PageDown i PageUp, można użyć klawisza spacji. Wciśnięcie lub wciśnięcie i przytrzymanie przesuwa ekran w dół, to samo z wciśniętym Shiftem – w górę.

ASUS UX305 - duży, jednolity touchpad ułatwia nawigację
ASUS UX305 - duży, jednolity touchpad ułatwia nawigację

<ol start="5"><li>Nigdy więcej spadających wtyczek</li></ol>

Z roku na rok ubywa przewodów, plączących się po naszych biurkach. Jeśli jednak posiadasz kilka przewodowych urządzeń, a do tego np. podłączyłeś laptopa do zasilania i – przewodowo – do sieci LAN, warto zatroszczyć się o kable. Przypięcie na krawędzi biurka kilku klipsów i przewleczenie przez nie przewodów sprawi, że potrzebna wtyczka będzie zawsze pod ręką i nie będziemy musieli szukać jej na podłodze!

Za nagłośnienie w ZenBooku UX305 odpowiada technologia Bang & Olufsen
Za nagłośnienie w ZenBooku UX305 odpowiada technologia Bang & Olufsen

<ol start="6"><li>Głośnik z plastikowego kubka</li></ol>

Gdy twój laptop ma wyloty głośników na górnej powierzchni, a wydobywający się z nich dźwięk wydaje ci się zbyt słaby, możesz uzyskać pełniejsze brzmienie, wykorzystując przecięty na pół, plastikowy kubeczek lub pojemnik po jogurcie. Wystarczy położyć je np. w czasie oglądania filmu tak, by skierować dźwięk w swoją stronę.

bESjUxYZ

<ol start="7"><li>GodMode w Windowsie</li></ol>

Gracze, lubiący FPS-y znają zapewne tryb GodMode, oferujący w różnych grach m.in. nieśmiertelność czy nieograniczone zasoby. Z czegoś podobnego możemy skorzystać w przypadku Windowsa, którego twórcy pozostawili furtkę, pozwalającą na szybki dostęp do wielu przydatnych funkcji. Wystarczy stworzyć folder i nadać mu nazwę GodMode.. Po wejściu do folderu zobaczymy długa listę różnych ustawień systemu.

GodMode
GodMode

<ol start="8"><li>Nie lekceważ touchpada!</li></ol>

Poznaj możliwości touchpada. Ta dotykowa płytka potrafi znacznie więcej, niż zwykłe sterowanie kursorem i obsługa prawego i lewego kliknięcia. We współczesnych laptopach touchpad pełni rolę zbliżoną do ekranu dotykowego i – jak w ultrabooku ASUS UX305 - pozwala m.in. na łatwe przewijanie długich dokumentów, przełączanie aktywnych aplikacji czy powiększanie obrazu.

<ol start="9"><li>Ctrl+Shift+T</li></ol>

Gdy przez przypadek zamkniesz kartę przeglądarki, Ctrl+Shift+T ponownie ją otworzy. Naucz się innych skrótów klawiszowych - w przeglądarkach Ctrl+L przenosi do paska adresu, a Ctrl+1 (i inne cyfry) przenosi do odpowiedniej w kolejności, otwartej zakładki. To niedoceniana, a niezwykle przydatna funkcja, wykorzystywana zarówno przez system operacyjny, jak i przez poszczególne programy. Wykonywanie różnych czynności bez odrywania rąk od klawiatury niesamowicie zwiększa wygodę korzystania z komputera.

ASUS UX305 - gniazdo USB przeznaczone do ładowania
ASUS UX305 - gniazdo USB przeznaczone do ładowania

<ol start="10"><li>Szybsze ładowanie z portu USB</li></ol>

Gdy podłączasz różne urządzenia do laptopa w celu naładowania akumulatora, zwróć uwagę na oznaczenia gniazd USB. Coraz częściej co najmniej jedno z nich jest przeznaczone nie tylko do wymiany danych, ale również do podpięcia ładowarki, jak umieszczony w ZenBooku UX305 port z technologią ASUS USB Charger+. Podłączone do takiego portu urządzenie ładuje się znacznie szybciej, a ładowanie działa nawet wówczas, gdy laptop jest uśpiony lub wyłączony.

bESjUxZa

<ol start="11"><li>Awaryjna podstawka chłodząca</li></ol>

To ważne, aby laptop nie przegrzewał się – odpowiednio niska temperatura pracy jest ważna m.in. dla żywotności akumulatora. Gdy z jakiegoś powodu typowe rozwiązania nie wystarczają, komputer się przegrzewa, a nie masz pod ręką podkładki chłodzącej – możesz skorzystać z awaryjnej podstawki. Tekturowa wytłoczka, w której sprzedawane są jajka zapewni laptopowi lepszą cyrkulację powietrza.

Artykuł powstał we współpracy z firmą ASUS.

381731681042972394
Udostępnij:
bESjUxZd
Komentarze (3)
bESjUxZP