11 supertrików: korzystanie z laptopa stanie się przyjemnością (dla ciebie i dla twojego kota)
Wystarczy odrobina pomysłowości i chęci, by ułatwić sobie życie. Co możemy zrobić, aby lepiej wykorzystać możliwości naszych laptopów?
01.10.2015 | aktual.: 22.10.2015 08:40
- Czyszczenie klawiatury
Jak wyczyścić klawiaturę? Sprężone powietrze, specjalne tkaniny czy próby usunięcia kurzu za pomocą patyczków do uszu mogą pomóc, ale z reguły nie usuną wszystkich pyłków. Z pomocą przyjdą nam wtedy karteczki samoprzylepne – wystarcz zgiąć je i przesunąć częścią z klejem pomiędzy rzędami klawiszy.
- Chmura, czyli pliki zawsze pod ręką
Zacznij korzystać z chmury. Synchronizując ważne dokumenty z usługami takimi, jak Dropbox czy OneDrive zapewniasz sobie dostęp do nich z dowolnego, podłączonego do Internetu urządzenia – zarówno z innego komputera, jak i z tabletów czy smartfonów. Coraz częściej odpowiednie narzędzia dostajesz wraz z komputerem – przykładem jest m.in. usługa ASUS WebStorage, dzięki której użytkownicy ultrabooków UX305 otrzymują za darmo 16 GB miejsca na internetowym dysku.
ASUS WebStorage - Store everything. Share anything
- Pułapka na kota
Jeśli masz w domu kota, to jednym z jego ulubionych miejsc jest prawdopodobnie klawiatura laptopa. Nie chcesz za każdym razem odganiać leżącego zwierzaka? Postaw na biurku niewielkie pudełko – kot prawie na pewno pokocha je od pierwszego wejrzenia i nie będzie przeszkadzał w korzystaniu z komputera.
- Scrollowanie za pomocą spacji
Wiele stron internetowych jest bardzo długich, a niektóre w miarę przewijania stale doczytują na dole nowe treści. Przewijanie strony za pomocą strzałek, scrolla w myszy czy touchpada może być bardzo mozolne. Dla własnej wygody, zamiast małych i umieszczonych zazwyczaj z boku klawiszy PageDown i PageUp, można użyć klawisza spacji. Wciśnięcie lub wciśnięcie i przytrzymanie przesuwa ekran w dół, to samo z wciśniętym Shiftem – w górę.
- Nigdy więcej spadających wtyczek
Z roku na rok ubywa przewodów, plączących się po naszych biurkach. Jeśli jednak posiadasz kilka przewodowych urządzeń, a do tego np. podłączyłeś laptopa do zasilania i – przewodowo – do sieci LAN, warto zatroszczyć się o kable. Przypięcie na krawędzi biurka kilku klipsów i przewleczenie przez nie przewodów sprawi, że potrzebna wtyczka będzie zawsze pod ręką i nie będziemy musieli szukać jej na podłodze!
- Głośnik z plastikowego kubka
Gdy twój laptop ma wyloty głośników na górnej powierzchni, a wydobywający się z nich dźwięk wydaje ci się zbyt słaby, możesz uzyskać pełniejsze brzmienie, wykorzystując przecięty na pół, plastikowy kubeczek lub pojemnik po jogurcie. Wystarczy położyć je np. w czasie oglądania filmu tak, by skierować dźwięk w swoją stronę.
- GodMode w Windowsie
Gracze, lubiący FPS-y znają zapewne tryb GodMode, oferujący w różnych grach m.in. nieśmiertelność czy nieograniczone zasoby. Z czegoś podobnego możemy skorzystać w przypadku Windowsa, którego twórcy pozostawili furtkę, pozwalającą na szybki dostęp do wielu przydatnych funkcji. Wystarczy stworzyć folder i nadać mu nazwę GodMode.. Po wejściu do folderu zobaczymy długa listę różnych ustawień systemu.
- Nie lekceważ touchpada!
Poznaj możliwości touchpada. Ta dotykowa płytka potrafi znacznie więcej, niż zwykłe sterowanie kursorem i obsługa prawego i lewego kliknięcia. We współczesnych laptopach touchpad pełni rolę zbliżoną do ekranu dotykowego i – jak w ultrabooku ASUS UX305 - pozwala m.in. na łatwe przewijanie długich dokumentów, przełączanie aktywnych aplikacji czy powiększanie obrazu.
- Ctrl+Shift+T
Gdy przez przypadek zamkniesz kartę przeglądarki, Ctrl+Shift+T ponownie ją otworzy. Naucz się innych skrótów klawiszowych - w przeglądarkach Ctrl+L przenosi do paska adresu, a Ctrl+1 (i inne cyfry) przenosi do odpowiedniej w kolejności, otwartej zakładki. To niedoceniana, a niezwykle przydatna funkcja, wykorzystywana zarówno przez system operacyjny, jak i przez poszczególne programy. Wykonywanie różnych czynności bez odrywania rąk od klawiatury niesamowicie zwiększa wygodę korzystania z komputera.
- Szybsze ładowanie z portu USB
Gdy podłączasz różne urządzenia do laptopa w celu naładowania akumulatora, zwróć uwagę na oznaczenia gniazd USB. Coraz częściej co najmniej jedno z nich jest przeznaczone nie tylko do wymiany danych, ale również do podpięcia ładowarki, jak umieszczony w ZenBooku UX305 port z technologią ASUS USB Charger+. Podłączone do takiego portu urządzenie ładuje się znacznie szybciej, a ładowanie działa nawet wówczas, gdy laptop jest uśpiony lub wyłączony.
- Awaryjna podstawka chłodząca
To ważne, aby laptop nie przegrzewał się – odpowiednio niska temperatura pracy jest ważna m.in. dla żywotności akumulatora. Gdy z jakiegoś powodu typowe rozwiązania nie wystarczają, komputer się przegrzewa, a nie masz pod ręką podkładki chłodzącej – możesz skorzystać z awaryjnej podstawki. Tekturowa wytłoczka, w której sprzedawane są jajka zapewni laptopowi lepszą cyrkulację powietrza.
Artykuł powstał we współpracy z firmą ASUS.