11 supertrików: korzystanie z laptopa stanie się przyjemnością (dla ciebie i dla twojego kota)

11 supertrików: korzystanie z laptopa stanie się przyjemnością (dla ciebie i dla twojego kota)

ASUS ZenBook UX305
ASUS ZenBook UX305
Łukasz Michalik
01.10.2015 11:10, aktualizacja: 22.10.2015 08:40

Wystarczy odrobina pomysłowości i chęci, by ułatwić sobie życie. Co możemy zrobić, aby lepiej wykorzystać możliwości naszych laptopów?

 1. Czyszczenie klawiatury

Jak wyczyścić klawiaturę? Sprężone powietrze, specjalne tkaniny czy próby usunięcia kurzu za pomocą patyczków do uszu mogą pomóc, ale z reguły nie usuną wszystkich pyłków. Z pomocą przyjdą nam wtedy karteczki samoprzylepne – wystarcz zgiąć je i przesunąć częścią z klejem pomiędzy rzędami klawiszy.

 1. Chmura, czyli pliki zawsze pod ręką

Zacznij korzystać z chmury. Synchronizując ważne dokumenty z usługami takimi, jak Dropbox czy OneDrive zapewniasz sobie dostęp do nich z dowolnego, podłączonego do Internetu urządzenia – zarówno z innego komputera, jak i z tabletów czy smartfonów. Coraz częściej odpowiednie narzędzia dostajesz wraz z komputerem – przykładem jest m.in. usługa ASUS WebStorage, dzięki której użytkownicy ultrabooków UX305 otrzymują za darmo 16 GB miejsca na internetowym dysku.

ASUS WebStorage - Store everything. Share anything

 1. Pułapka na kota

Jeśli masz w domu kota, to jednym z jego ulubionych miejsc jest prawdopodobnie klawiatura laptopa. Nie chcesz za każdym razem odganiać leżącego zwierzaka? Postaw na biurku niewielkie pudełko – kot prawie na pewno pokocha je od pierwszego wejrzenia i nie będzie przeszkadzał w korzystaniu z komputera.

 1. Scrollowanie za pomocą spacji

Wiele stron internetowych jest bardzo długich, a niektóre w miarę przewijania stale doczytują na dole nowe treści. Przewijanie strony za pomocą strzałek, scrolla w myszy czy touchpada może być bardzo mozolne. Dla własnej wygody, zamiast małych i umieszczonych zazwyczaj z boku klawiszy PageDown i PageUp, można użyć klawisza spacji. Wciśnięcie lub wciśnięcie i przytrzymanie przesuwa ekran w dół, to samo z wciśniętym Shiftem – w górę.

ASUS UX305 - duży, jednolity touchpad ułatwia nawigację
ASUS UX305 - duży, jednolity touchpad ułatwia nawigację

 1. Nigdy więcej spadających wtyczek

Z roku na rok ubywa przewodów, plączących się po naszych biurkach. Jeśli jednak posiadasz kilka przewodowych urządzeń, a do tego np. podłączyłeś laptopa do zasilania i – przewodowo – do sieci LAN, warto zatroszczyć się o kable. Przypięcie na krawędzi biurka kilku klipsów i przewleczenie przez nie przewodów sprawi, że potrzebna wtyczka będzie zawsze pod ręką i nie będziemy musieli szukać jej na podłodze!

Za nagłośnienie w ZenBooku UX305 odpowiada technologia Bang & Olufsen
Za nagłośnienie w ZenBooku UX305 odpowiada technologia Bang & Olufsen

 1. Głośnik z plastikowego kubka

Gdy twój laptop ma wyloty głośników na górnej powierzchni, a wydobywający się z nich dźwięk wydaje ci się zbyt słaby, możesz uzyskać pełniejsze brzmienie, wykorzystując przecięty na pół, plastikowy kubeczek lub pojemnik po jogurcie. Wystarczy położyć je np. w czasie oglądania filmu tak, by skierować dźwięk w swoją stronę.

 1. GodMode w Windowsie

Gracze, lubiący FPS-y znają zapewne tryb GodMode, oferujący w różnych grach m.in. nieśmiertelność czy nieograniczone zasoby. Z czegoś podobnego możemy skorzystać w przypadku Windowsa, którego twórcy pozostawili furtkę, pozwalającą na szybki dostęp do wielu przydatnych funkcji. Wystarczy stworzyć folder i nadać mu nazwę GodMode.. Po wejściu do folderu zobaczymy długa listę różnych ustawień systemu.

GodMode
GodMode

 1. Nie lekceważ touchpada!

Poznaj możliwości touchpada. Ta dotykowa płytka potrafi znacznie więcej, niż zwykłe sterowanie kursorem i obsługa prawego i lewego kliknięcia. We współczesnych laptopach touchpad pełni rolę zbliżoną do ekranu dotykowego i – jak w ultrabooku ASUS UX305 - pozwala m.in. na łatwe przewijanie długich dokumentów, przełączanie aktywnych aplikacji czy powiększanie obrazu.

 1. Ctrl+Shift+T

Gdy przez przypadek zamkniesz kartę przeglądarki, Ctrl+Shift+T ponownie ją otworzy. Naucz się innych skrótów klawiszowych - w przeglądarkach Ctrl+L przenosi do paska adresu, a Ctrl+1 (i inne cyfry) przenosi do odpowiedniej w kolejności, otwartej zakładki. To niedoceniana, a niezwykle przydatna funkcja, wykorzystywana zarówno przez system operacyjny, jak i przez poszczególne programy. Wykonywanie różnych czynności bez odrywania rąk od klawiatury niesamowicie zwiększa wygodę korzystania z komputera.

ASUS UX305 - gniazdo USB przeznaczone do ładowania
ASUS UX305 - gniazdo USB przeznaczone do ładowania

 1. Szybsze ładowanie z portu USB

Gdy podłączasz różne urządzenia do laptopa w celu naładowania akumulatora, zwróć uwagę na oznaczenia gniazd USB. Coraz częściej co najmniej jedno z nich jest przeznaczone nie tylko do wymiany danych, ale również do podpięcia ładowarki, jak umieszczony w ZenBooku UX305 port z technologią ASUS USB Charger+. Podłączone do takiego portu urządzenie ładuje się znacznie szybciej, a ładowanie działa nawet wówczas, gdy laptop jest uśpiony lub wyłączony.

 1. Awaryjna podstawka chłodząca

To ważne, aby laptop nie przegrzewał się – odpowiednio niska temperatura pracy jest ważna m.in. dla żywotności akumulatora. Gdy z jakiegoś powodu typowe rozwiązania nie wystarczają, komputer się przegrzewa, a nie masz pod ręką podkładki chłodzącej – możesz skorzystać z awaryjnej podstawki. Tekturowa wytłoczka, w której sprzedawane są jajka zapewni laptopowi lepszą cyrkulację powietrza.

Artykuł powstał we współpracy z firmą ASUS.

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)