Komputery liczące z prędkością światła coraz bliżej

Fotony

Fotony

Fotony przenoszą informację w światłowodach. Jak może stwierdzić każdy w praktyce, odbywa się to błyskawicznie. Dlaczego by więc nie użyć ich także do obliczeń? Dr Haruka Tanji-Suzuki z MIT opracował na to sposób, jednak nie jest on na razie perfekcyjny. Stanowi jednak dość duży przełom w tworzeniu superszybkich maszyn.

Prędkość światła w domowych warunkach

Najważniejsze są jednokierunkowe przewody, którymi mogłyby płynąć impulsy świetlne. Tanji-Suzuki wpadł na pomysł, jak z ich użyciem pracować nawet z maleńkimi, pojedynczymi fotonami. W tradycyjnych maszynach (tych, których używacie w tej chwili do czytania tego tekstu) używa się elektronów, czyli prądu elektrycznego. Fotony są szybsze, co pozwoliłoby na błyskawiczne obliczanie i przetwarzanie danych. Trzeba by tylko zadbać o to, aby światło się nie odbijało. Może nastąpić wówczas interferencja z impulsami i zakłócenia całości.

Monitor, który nie potrzebuje gniazdka elektrycznego

Jeśli uda się rozwiązać ten problem, to nie dość, że maszyny będą mocniejsze i szybsze, to w dodatku produkcja ich będzie tańsza, a także bardziej ekologiczna. Działanie takie może objąć całą elektronikę — od Internetu po urządzenia przenośne — warto więc śledzić dalsze badania w tej dziedzinie.

Źródło: sciencemag.org

Zobacz również: Electrolux PUREi9: co kryje się w pudełku?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację