Philips nie będzie już robił telewizorów

Philips

Philips

Straty okazały się zbyt wielkie. Firma Philips straciła na swoim dziale telewizorów 87 milionów euro w pierwszym kwartale roku. Dłużej tak być nie może. I nie będzie — Philips rezygnuje z produkcji telewizorów.

Producent z Amsterdamu produkuje telewizory od 1928 roku. Ekonomia nie zna jednak litości. Ogromne straty wymagają brutalnych decyzji. Philips sprzedaje więc 70% udziałów oddziału zajmującego się telewizorami firmie TPV Technology z Hongkongu. Reszta udziałów pozostaje w rękach Philipsa, który do 2013 roku będzie dostawał tantiemy w wysokości minimum 50 milionów euro. Pozostałe 30% procent akcji producent może sprzedać dopiero w roku 2017. Telewizory Philipsa będą zapewne dalej powstawały, ale nie będą już do końca philipsami.

Sprawa jest ciekawa nie tylko ze względów finansowych, ale i kulturowych. Philips był jednym z ostatnich europejskich producentów telewizorów. Teraz na scenie zostają tylko Loewe z Niemiec i Bang & Olufsen z Danii.

Źródło: bloomberg

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Samsung Galaxy TAB

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?