Na jaką emeryturę możesz liczyć?

Kalkulatory emerytalne - ile kasy dostaniesz od ZUS-u?

Kalkulatory emerytalne - ile kasy dostaniesz od ZUS-u?

Przez długie lata emerytura wypłacana przez ZUS była niejako pewnikiem, a jej wysokość rzadko kiedy była przedmiotem dyskusji. Jednak już od ładnych kilku lat zmuszeni jesteśmy do zastanawiania się ile będziemy dostawać — a nawet, czy w ogóle dostaniemy. To pierwsze na szczęście można mniej więcej policzyć…

Nowy system emerytalny trochę zamieszał w sposobie obliczania wysokości świadczenia, jakie otrzymamy po zakończeniu pracy. Ponieważ jednak podlega pod ten system praktycznie każdy, komu brakuje jeszcze trochę do czterdziestki (a także wiele osób już po 40. roku życia) - warto sprawdzić, jaki efekt będzie mieć oddawanie sporej części wypłaty ZUS-owi…

W nowym systemie emerytury wyliczone zostaną każdemu, kto urodził się po 31. grudnia 1948r, lub pomiędzy 31 grudnia 1948 a 1 stycznia 1969. W tym drugim przypadku wówczas, jeśli spełnia warunki do wcześniejszej emerytury.

Do wyliczeń wysokości emerytury brane są takie dane, jak:

  • kwota zwaloryzowanych składek zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS;
  • zwaloryzowany kapitał początkowy (składki odprowadzone przed 1999 r.);
  • czas średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn.

Wyliczeń można dokonać oczywiście ręcznie, ale ponieważ przez kolejne kilkanaście lat i tak pewnie się wiele zmieni w przepisach i nie raz te obliczenia jeszcze powtórzymy — możemy po prostu skorzystać z kalkulatorów emerytalnych.

Kalkulator emerytalny ZUS

Zapewne najbardziej wiarygodnym kalkulatorem będzie ten, który zamieszcza w Sieci sam ZUS. Aplikacja występuje w dwóch wersjach, podstawowej i zaawansowanej:

  • wersja uproszczona - zakłada, że nasze wynagrodzenie na przestrzeni lat nie zmienia się; podajemy w nim tylko podstawowe parametry, a efekt wyliczeń jest mocno przybliżony;
  • wersja zaawansowana - dużo bardziej skomplikowany, ale za to dokładniejszy; możemy wpisać dokładne zarobki w poszczególnych latach, czy też wyłączenie wybranych lat z okresów składkowych.

Zobacz również: Apache S009 RC - lądowanie na szklance

Oba kalkulatory dostępne są na stronach prowadzonych przez ZUS — odpowiednio:

Kalkulator emerytalny Komisji Nadzoru Finansowego

Tutaj również znajdziemy dwie wersje kalkulatora — z tym, że "podstawowy" jest jeszcze bardziej podstawowy, niż ten, który proponuje ZUS.

Kalkulator znajdziemy pod adresem: kalkulator.knf.gov.pl

Musimy w nim podać jedynie:

  • swoją płeć;
  • miesiąc i rok urodzenia;
  • miesiąc i rok rozpoczęcia pracy;
  • ostatnie zarobki (kwota brutto).

Jeśli po podaniu tych informacji klikniemy w link "Szybkie przeliczenie" - od razu dostaniemy bardzo, bardzo przybliżoną kwotę naszej przyszłej emerytury. W drugiej opcji trzeba będzie oczywiście podać więcej informacji, ale też i wynik otrzymamy dużo dokładniejszy.

UWAGA! Wszelkie kalkulatory, nawet ten od ZUS, podają wartości na tyle dokładne, na ile rzetelnie wypełnimy dane. Wynik wyliczenia jest sumą "na dzień dzisiejszy" - za 15. lat ta suma może być diametralnie inna.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację