200 cali 3D bez okularów. Oczywiście z Japonii

Jeśli jakiś nowy gadżet technologiczny rzuca mnie na kolana, to na 90% pochodzi z Japonii. Nie inaczej jest z 200-calowym obrazem 3D niewymagającym używania okularów.

200 cali 3D bez okularów. Oczywiście z Japonii
Szymon Adamus

Jeśli jakiś nowy gadżet technologiczny rzuca mnie na kolana, to na 90% pochodzi z Japonii. Nie inaczej jest z 200-calowym obrazem 3D niewymagającym używania okularów.

Firma JVC Kenwood współpracowała z japońskim National Institute of Information and Communications Technology, by stworzyć duże i wygodne 3D. To stworzenia trójwymiarowego obrazu wielkości 200 cali niewymagającego zakładania okularów użyto 64 projektorów.

Projekcja składa się tak naprawdę z 57 obrazów rzucanych od tyłu na specjalny ekran. Jednym z problemów takiej konstrukcji mogą być pionowe linie pojawiające się na łączeniach obrazów. Twórcom udało się jednak to podobno przeskoczyć dzięki specjalnej powłoce na ekranie.

Obraz
© [źródło](http://hdtvmania.pl/images/2011/01/200cali3Dbezokularów02.jpg)

Póki co aby podziwiać obraz 3D, widz musi być na obszarze długości 1,3 metra przed ekranem. Ale podobno ma się to zwiększyć. Niestety będzie to wymagało jeszcze większej liczby projektorów. Aby przestrzeń z widzialnym 3D miała 4 metry, potrzeba będzie aż 200 projektorów.

Twórcy planują przeprowadzenie testów z widzami w roku 2013. Coś jednak czuję, że przy tak problematycznej konstrukcji nie ma tutaj najmniejszych szans na szybką i tanią popularyzację. Chyba że się mylę i macie ochotę instalować w domu 200 projektorów ;) Inna sprawa, że Japończycy stawiają głównie na wykorzystanie swojej technologii w reklamie. To może się udać.

Zobaczcie też recenzję panelu 3D Toshiba 20GL1 nie wymagającego używania okularów

Źródło: NICT

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.