Intel bije rekordy, AMD szykuje się do zwolnień

Ostatni kwartał dla jednych był (tradycyjnie) udany, dla innych nieco mniej. I tak oto Intel zdołał sprzedać rekordową liczbę procesorów, a AMD nie odnotowało strat. Nie oznacza to jednak, że wszyscy się cieszą i na rynku dobrze się dzieje.

Ostatni kwartał Intel może zaliczyć do wyjątkowo udanych. Po raz pierwszy błękitny gigant dostarczył na rynek ponad 100 milionów procesorów, generując największy obrót w historii i uzyskując potężny zysk netto na poziomie 3,3 miliarda dolarów, a więc aż o 12% większy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Fakt, że nie wszystkie działy okazały się rentowne, bo mobilny zakończył kwartał ze stratą na poziomie 1 miliarda. Inne jednak pozwoliły wyjść na prostą — dział PC poprawił wynik o 9%, a stosunkowo młody sektor "Internetu Rzeczy" urósł jeszcze bardziej, bo aż o 14%.

Intel bije rekordy, AMD szuka oszczędności

Chipzilla ma zatem powody do radości i świętowania. Tym bardziej, że w kolejnym kwartale też prognozy mówią o zyskach większych niż w ubiegłym roku. Tymczasem nowa CEO AMD, Lisa Su, zaprowadza porządki. Co prawda chyba po raz pierwszy od dłuższego czasu firmie udało się wypracować zysk (skromny, bo raptem 17 mln dolarów), ale to jednak za mało. W związku z tym nowy sternik zarządził zwolnienia i szeregi amerykańskiego producenta opuści 7% pracowników, czyli około 700 osób.

Ma to dać oszczędności na poziomie 85 milionów dolarów i pozwolić wyjść na prostą. Czy się uda? Zobaczymy. Nie zmienia to faktu, że w kontekście AMD od dłuższego czasu mówi się nie tylko w kontekście słabnących udziałów na rynkach zarówno procesorów jak i kart graficznych, ale też zwolnień i migracji załogi. Pozostaje mieć nadzieję, że nowy CEO stanie na wysokości zadania i przywróci firmie dawną świetność, kiedy mimo ogromnych dysproporcji kadrowych i finansowych AMD walczyło z Intelem jak równy z równym.

Źródła:
TechSpot, KitGuru

Zobacz również: Acer Aspire R7

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Drukarka Pirx 3D – wrażenia z testu i odpowiedzi na pytania Czytelników Asus Transformer Pad TF103C – genialny ale… [test] Nexus Player i inne “multimedialne urządzenia” - skończmy z powtarzaniem głupot. To nie są konsole do grania! Apple rozczarował? Pokazał nowe iPady i Retinę 5K, ale chyba nie tego chcieliśmy Wyścig bez kierowcy. Autonomiczne Audi RS 7 na torze Hockenheimring Air umbrella - niewidzialna parasolka. Genialny pomysł, który nigdy się nie sprawdzi Veloloop włączy zielone. Hackowanie świateł ulicznych dla rowerzystów Against Modern Football? Nie tym razem - dron z flagą lata nad boiskiem i przerywa mecz Inteligentny zegarek jak słuchawka. .Klatz - odepnij i rozmawiaj Pay-per-laugh: za występ kabaretu zapłacisz tylko wtedy, gdy się uśmiechniesz Wyciekły dane 7 mln kont Dropboksa. Jak zabezpieczyć się przed problemami? Earity - bezprzewodowe słuchawki sterowane głosem. Powiedz “tak”, żeby odebrać połączenie Egzoszkielet jak z gry „Bioshock”. Nurek zejdzie w nim na ponad 300 metrów DARPA ujawnia film z wnętrza czołgu przyszłości. Wojna wygląda jak gra! Pół godziny na rowerze = smartfon działa trzy godziny dłużej. Ampy naładuje baterię ruchem

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot