Intel Atom szybszy od AMD Phenoma II X6 1100T?

Intel twierdzi, że energooszczędny, netbookowy chip dogoni pod względem wydajności wydajny, 6-rdzeniowy procesor AMD. Oczywiście jest to kwestia czasu. Jak długiego?

Intel Atom Z6xx (fot. Intel)
Intel Atom Z6xx (fot. Intel)
Jacek Klimkowicz

Intel twierdzi, że energooszczędny, netbookowy chip dogoni pod względem wydajności wydajny, 6-rdzeniowy procesor AMD. Oczywiście jest to kwestia czasu. Jak długiego?

Najszybsze, dostępne obecnie dwurdzeniowe chipy Intel Atom N570 (1,66 GHz) nie są demonami szybkości. Według aplikacji SPECint2000 osiągają one wydajność rzędu 7700 MIPS. Jest to raptem dwukrotnie więcej niż osiąga bardzo stary, jednordzeniowy Atom N270 (3846 MIPS). Jak widać szybkość pojedynczego rdzenia od ok. 3 lat stoi niemal w miejscu.

Intel Atom Roadmap
Intel Atom Roadmap

Jak zatem Intel zamierza dogonić AMD? Na pewno gigant z Santa Clara zamierza w ciągu najbliższych lat wpompować w rozwój SoC ogromne pieniądze. Według planów Atomy oparte na mikroarchitekturze następnej po Airmont, (prawdopodobnie w 10 nm) mają osiągać wydajność na poziomie 77000-80000 MIPS, a więc 10-krotnie większą i porównywalną z AMD Phenomem II X6 1100T.

Intel Atom - przewidywany wzrost wydajności CPU i GPU
Intel Atom - przewidywany wzrost wydajności CPU i GPU

Wydajność zintegrowanego GPU również ma wzrosnąć ok. 10 razy. Nastąpi to jednak nie wcześniej niż w 2015 roku, więc fani "zielonych" mogą spać spokojnie, bo na razie drastyczny przyrost mocy Atomom nie grozi. A jak AMD utrzyma obecne tempo rozwoju, to będzie ciekawie. Zaprezentowana w tym roku platforma AMD Brazos na razie jest w segmencie netbooków bezkonkurencyjna.

Źródło: Notebookitalia

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.