Nie tylko smartwatche. Najnowocześniejsze zegarki elektroniczne

Świat czasomierzy to przedziwna rzeczywistość. Mechaniczne zegarki naręczne przez długi czas były bardziej zaawansowane niż ich elektroniczni bracia. Ostatnie kilka miesięcy odmieniło ten trend i pojawia się coraz więcej elektronicznych gadżetów zakładanych na nadgarstek, w przypadku których pomiar czasu to tylko jedna z najmniej ciekawych funkcji. Ale zegarki, które parujemy ze smartfonem, to niejedyne cudeńka, którymi warto się zainteresować. Oto najnowocześniejsze zegarki elektroniczne świata.

Casio PAW5000–1

W czołówce producentów najnowocześniejszej elektroniki naręcznej nadal prym wiedzie firma Casio. U nas marka znana bardziej z kobiecych i dziecięcych produktów z serii G-Shock, w USA kojarzona z produktami dla trekkerów i podróżników. W linii produktowej przeznaczonej dla takich śmiałków (Pathfinder) znalazł się zegarek o niebywałej wręcz liczbie funkcji.

Poza dość powszechną umiejętnością odbierania fal radiowych z nadajników czasu (umożliwia to bardzo dokładne ustawienie zegarka zgodnie z zegarem atomowym w danej strefie czasowej) na całym świecie zegarek wyposażono w trzy czujniki: barometr, wysokościomierz i termometr. W razie wyczerpania baterii urządzenie pobiera energię z baterii słonecznych zamontowanych w blacie. Do tego należy dodać cyfrowy kompas, pamięć odczytów, wykresy danych oraz wskaźnik naładowania baterii. Zegarek jest dość duży i waży około 90 gramów. Można go nabyć za niecałe 2000 zł.

Garmin fēnix

Tak się ciekawie złożyło, że jedne z najnowocześniejszych zegarków elektronicznych produkowane są przez specjalistów od nawigacji. Garmin fēnix to zegarek z najwyższej półki. W niewielkiej przestrzeni bardzo wytrzymałej koperty zmieszczono niesamowicie zaawansowaną elektronikę.

Unikatową funkcją zegarka jest wbudowany GPS oraz zawarte w systemie oprogramowanie do tworzenia szlaków. Poza standardową nawigacją do konkretnego punktu można zapisać po drodze do 1000 punktów orientacyjnych. Tworzymy w ten sposób ścieżkę, którą możemy podążać podczas powrotu z wyprawy, wysłać koledze mailem (po uprzednim pobraniu do komputera za pomocą specjalnej aplikacji) lub nanieść na profesjonalną mapę w dużej nawigacji.

Do tego należy dodać barometr, wysokościomierz oraz kompas. Do zestawu można dokupić sensor termometru oraz czujniki pulsu i ciśnienia. Wyjątkowo wydajna bateria wytrzyma w terenie do 50 godzin w trybie GPS. Urządzenie kosztuje około 2000 zł.

Zobacz również: Historia telewizorów

Bulova Precisionist

No dobrze, a gdyby tak mieć zegarek, który sam z siebie jest mega-hiper-super-ultradokładny. Bez żadnych stacji radiowych i cyklicznej regulacji. Wiemy, że w świecie zegarków mechanicznych wyścig o precyzję i minimalizację odchyleń trwa. A jak to wygląda w elektronice?

Wydawać by się mogło, że w przypadku mechanizmów kwarcowych nie powinno być problemu. A jednak! Zegarki elektroniczne mogą się późnić lub spieszyć nawet do kilku minut rocznie. Bulova Precisionist został tak skonstruowany, by odchylenie roczne nie przekroczyło 10 sekund. Minimalizacja tarcia, osłona mechanizmu przed wpływem temperatury i ciśnień, zaawansowana elektronika z diagnostyką — to wszystko dla osób, które nie chcą się spóźnić nawet kilku sekund. Dodajmy do tego sekundnik poruszający się ruchem ciągłym. Cena wynosi około 2300 zł.

Uemis

Tak naprawdę to najbardziej zaawansowane zegarki robią nie firmy od nawigacji, ale od… nurkowania. To, co widzicie na zdjęciu, to właściwie komputer noszony na ręku. Urządzenie to dba o bezpieczeństwo użytkownika pod wodą i dostarcza mu wszystkie najważniejsze informacje o stanie wyposażenia i otoczenia.

Transfer danych przebiega bezprzewodowo. Na ekranie pojawią się informacje o stanie mieszanki oddechowej własnej i podopiecznych, wszelkie dane powiązane z otoczeniem (temperatura, ciśnienie), szereg alertów dotyczących zbyt szybkiego wynurzania się, toksyczności na nurkowaniu bez mieszanki etc. Wszystko podane na ultrawyraźnym wyświetlaczu, który nie zawiedzie w żadnych warunkach. Dodatkiem jest monitorowanie pracy serca i płuc. Oczywiście odradzam paradowanie z tym urządzeniem po lądzie. Można bowiem wzbudzać niepotrzebny niepokój…

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie]

Popularne w tym tygodniu:

Odkurzacze przyszłości. Zachwycający sprzęt rodem z Jetsonów i morskich wojen VIII edycja MobilityTrends wyłoni najlepsze rozwiązania technologiczne 2017 roku