Paliwo z dwutlenku węgla. Kolejna stracona szansa polskich naukowców?

Paliwo pozyskiwane z powietrza? To nie fikcja

Paliwo pozyskiwane z powietrza? To nie fikcja

Wynalazek naukowców z University of Georgia wydaje się tak rewolucyjny, że aż nieprawdopodobny. Dzięki modyfikacjom genetycznym udało się im stworzyć bakterie, które nie tylko pochłaniają z atmosfery dwutlenek węgla, ale przy okazji przerabiają go na paliwo.

Dwutlenek węgla od dawna jest solą w oku ekologów, obarczających go winą za globalne ocieplenie. Choć wpływ wytworzonego przez działania ludzi dwutlenku węgla na zmiany klimatyczne jest tylko jedną z hipotez, być może już niebawem nie trzeba będzie w ogóle brać jej pod uwagę. Dlaczego?

Odpowiedzią okazały się organizmy o nazwie Pyrococcus furiosus, nazywane ekstremofilami ze względu na wyjątkowe warunki, w których żyją. Pyrococcus furiosus zamieszkują bowiem okolice kominów hydrotermalnych na dnie oceanów i najlepiej czują się w temperaturze bliskiej 100 stopni Celsjusza.

Prof. Michael Adams

Zespół profesora Michaela Adamsa postanowił nieco zmienić zwyczaje żywieniowe tych mikroorganizmów, które zaczęły odżywiać się dwutlenkiem węgla, produkując z niego paliwo wydajniejsze od węgla czy ropy naftowej. Jak stwierdził prof. Adams:

Stworzyliśmy mikroorganizm, który robi z dwutlenkiem węgla to, co rośliny — pochłania go i tworzy coś użytecznego. (…) Możemy pobrać dwutlenek węgla z atmosfery i zamienić go w paliwo czy inne użyteczne chemikalia, bez konieczności wykorzystywania w tym celu hodowli roślin.


Warto przy tym zauważyć, że pomysł wykorzystania dwutlenku węgla do produkcji paliwa nie jest nowy – jeszcze w 2009 roku kierowany przez profesora Dobiesława Nazimka zespół z Zakładu Chemii Środowiskowej UMCS dzięki sztucznej fotosyntezie uzyskał z niego metanol, a następnie za sprawą procesu MTG (methanol to gasoline) wysokiej jakości paliwo.

Prof. Dobiesław Nazimek

Choć metoda spotkała się z krytyką ze strony części polskiego środowiska naukowego jako zbyt droga i nieopłacalna, dopracowanie technologii miało pozwolić na produkowanie syntetycznego paliwa znacznie tańszego od benzyny, pozyskiwanej w tradycyjny sposób.

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Renault Twizy - elektryczne wozidełko

Niestety, starania lubelskich chemików nie spotkały się ze wsparciem Ministerstwa Gospodarki. W wywiadzie udzielanym 4 lata temu prof. Nazimek podkreślał, że nad podobnymi rozwiązaniami pracują również Amerykanie:

Byłoby szkoda, gdyby cały świat kupował urządzenia od nich, a nie od nas. Dla wielu nasza metoda jest tak abstrakcyjna, że nie potrafią uwierzyć w jej skuteczność. Kilka razy słyszałem, że trąci science fiction. Jest w tym science, ale na pewno nie fiction.


Kilka lat po tym wywiadzie prof. Nazimek jest już na emeryturze, a sądząc po najnowszych doniesieniach z University of Georgia, pesymistyczna dla polskich badaczy prognoza sprzed kilku lat wydaje się właśnie spełniać.

Źródło: University of Georgia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi! Słodkich snów, Philae! Koniec misji lądownika. Posłuchajcie, jak śpiewa mu kometa Nieudane lądowanie zmieniło misję Rosetty w wyścig z czasem. Co się tam stało? Nastoletni naukowcy, którzy zmienili świat