Fugi w łazience - czym wyczyścić?

fuga

fuga

Z kafelkami nie ma najmniejszego problemu — czyścimy, spłukujemy, wycieramy i voila! mamy czyściutkie, błyszczące płytki.

Efekt jednak psują totalnie te takie między nimi, co to kiedyś były śnieżnobiałe, ale ostatnio coś im się stało i przypominają barwą taki ciemniejszy odcień szarości. I to jeszcze nieregularnie wybarwiony, więc nawet nie można udawać, że tak ma być ;]

Ok, żarty żartami, ale jak się tego pozbyć bez zastępowania fug nowymi?

Najlepiej oczywiście skorzystać po prostu z któregoś z dostępnych środków, przeznaczonych specjalnie do czyszczenia i pielęgnacji fug. Można je dostać w marketach albo sklepach z artykułami budowlanymi; nie są może najtańsze, ale za to proste w użyciu: nakładasz na fugę, czekasz parę minut, zmywasz — i już.

Jest też jednak kilka sposobów domowych - skuteczności części z nich nigdy nie sprawdzałam, ale pojawiają się jako porady na takiej ilości forów dyskusyjnych, że coś w nich na pewno jest.

Płyn do mycia naczyń - testowane

Sprawdziłam — działa przy mniejszych zabrudzeniach, przy większych przebarwieniach już niestety nie za bardzo. Procedura odświeżania fug polega po prostu na naniesieniu płynu na dość miękką szczoteczkę (twarde mogą po prostu zniszczyć spoiny) i wyszorowaniu fugi.

Sok z cytryny - testowane

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... pierwsza telewizyjna transmisja miała miejsce w 1926 roku

Ładnie wybiela fugi. Nanosimy sok z cytryny na ich powierzchnię, czekamy przez chwilę, a następnie zmywamy go np. gąbką, spłukujemy — i mamy znacznie ładniej wyglądające fugi. Sok można też rozcieńczyć wodą i zostawić na trochę dłużej.

Pasta do zębów - nie testowane

Fugi można podobno bardzo dobrze przeczyścić za pomocą zwykłej, bez żadnych granulek i dodatków, pastą do zębów naniesioną na szczoteczkę. Po wyszorowaniu oczywiście spłukujemy dokładnie i przecieramy.

Proszek do pieczenia - nie testowane

Nanosimy go na zabrudzone fugi wilgotną gąbką i zostawiamy na kilkanaście minut. Po tym czasie przecieramy fugi jeszcze raz ściereczką i spłukujemy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację