TOP 3: Czym powinny się bawić dzieci?
WSZYSTKIM DZIECIOM W WIEKU OD 0 - 150 LAT SKŁADAM SERDECZNE ŻYCZENIA Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA!
Nie będę truć o niepedagogicznych zabawkach i umoralniać. Pokażę Wam po prostu kilka ciekawych i różnorodnych propozycji, które zachęcają do ekologicznej zabawy. Zapraszam do dalszej części wpisu (będzie trochę nostalgii, nieco technologii i szczypta ekstawagancji; i kto wie, co jeszcze? ;-))
WSZYSTKIM DZIECIOM W WIEKU OD 0 - 150 LAT SKŁADAM SERDECZNE ŻYCZENIA Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA!
Nie będę truć o niepedagogicznych zabawkach i umoralniać. Pokażę Wam po prostu kilka ciekawych i różnorodnych propozycji, które zachęcają do ekologicznej zabawy. Zapraszam do dalszej części wpisu (będzie trochę nostalgii, nieco technologii i szczypta ekstawagancji; i kto wie, co jeszcze? ;-))
- Z nutką wspomnień, czyli kto nie kocha drewnianych zabawek albo miękkich przytulanek? To wszystko w znakomitym jakościowo wydaniu w polskim sklepie Kalimba. Miałam okazję wstąpić do jednego z punktów sprzedaży tych przesympatycznych zabawek. I uwierzcie mi: kiedy znalazłam się wśród kolorowych drewnianych samochodzików i przemiłych przytulanek wykonanych metodą zwaną przeze mnie "na prababcię", poczułam się jak zachwycony przedszkolak :-). Kolorowe zabawki aż prosiły się o wzięcie do rąk, a w sklepie pachniało drewnem i wspomnieniami. [ Na strychu w domu mojej babci swego czasu odkryłam sporo szmacianych lalek i innych stworów, które pomimo tego, iż zakurzone czekały na ponowne ich "odkrycie" kilkadziesiąt lat, po porządnym wypraniu we wcale nie starej balii, ale zupełnie nowoczesnej pralce, znów nadawały się do zabawy.]
Polecam szmaciane i drewniane zabawki nie tylko dlatego, że są ekologiczne i można je wykonać praktycznie z każdego skrawka drewna czy tkaniny, ale i dlatego również, że są bardzo przyjazne dla wyobraźni i psychiki dziecka.
- Technologicznie, czyli eko-nowocześnie. Dla przykładu: zabawki znalezione na stronie Ecotronictoys. Zabawki na dynamo: grające, świecące i z migającymi diodami. Dziecko samo ładuje wewnętrzne akumulatorki, kręcąc korbką mocowaną zazwyczaj z boku gadżetu. Nie trzeba wydawać pieniędzy na wymienne baterie, a sumienie rodzicielskie nie będzie gnębione wyrzutami, że kolejne baterie po raz kolejny zaśmiecą środowisko naturalne. Malec przy okazji zabawy uczy się, że prąd nie jest produktem biorącym się z powietrza, ale by go mieć, trzeba go wytworzyć.
Jak to się dzieje, że po pokręceniu korbką zabawka "ożywa", to świetny temat na pogadanke edukacyjną pt. "Prąd, a skąd?". A fakt, że lepiej jest ów prąd samemu wytwarzać, niżeli kupować kolejny zestaw baterii, to propozycja na kolejną pogadankę, - tym razem o ciemnych stronach produkcji energii elektrycznej, zanieczyszczeniu środowiska i odnawialnych źródłach energii. Jeśli w waszej rodzinie znajduje się przysłowiowy Tadek - Niejadek, można podsunąć dziecku myśl, że tym dłużej będzie miało frajdę z zabawy, im wiecej w nim będzie siły do krecenia korbką. A bez porządnego jedzenia siły będzie tyle, co kot napłakał.
- Ekstrawagancko, czyli zgodnie z najnowszymi trendami eko-mody. Propozycją jest domek dla lalek z prefabrykatów. Lalki też się unowocześniają; eko-przedstawicielki tego asortymentu zabawek nie mogą przecież mieszkać w tradycyjnym pałacu, bo żaden szanujący się ekolog w pałacu nie mieszka. Tylko w domu z prefabrykatów właśnie. Bo prefabrykaty, to zdaje się, przyszlość budownictwa (tak przynajmniej wynika z moich obserwacji, w którym kierunku podąża architektura w stylu eko). Zobaczcie sami, jakie luksusy mogą mieć lalki w eko-domku z gotowych elementow.
Warto też wspomnieć o nowościach w modzie najintymniejszej, czyli pieluszkowej. Zdjęcie powyżej pokazuje, że pampersy ekologiczne to już za mało. Za eko-pieluszki zabrali się styliści. Efekt ich weny twórczej widzicie na fotografii powyżej. Drodzy milusińscy, siusiający jeszcze w majtki, to się nosi w tym sezonie ;-).
Fot.: Inhabitots