Dlaczego pić wodę - i co ważniejsze, jaką?
KIRA CZARCZYŃSKA • dawno temu
Wszyscy niby wiemy, że nasze organizmy składają się w większości z wody — ale nie wszyscy wyciągamy z tego wnioski. A należy: codziennie bowiem tą wodę tracimy, czy to podczas czynności fizjologicznych, czy pocąc się, a nawet oddychając.
Żeby ją uzupełnić, powinniśmy w zasadzie pić około 1/3 litra wody na każde 10kg wagi — minimum, które musimy sobie koniecznie zapewnić, to 1 litr czystej, bez żadnych smakowych dodatków, wody. Najlepiej mineralnej.
I nie, nie można czystej wody zastąpić Colą, napojami owocowymi czy nawet herbatą. To nie ten sam efekt.
Źródlana czy mineralna?
Najczęściej sięgamy nadal po wodę źródlaną — kojarzy nam się z naturą, kryształowo czystym strumyczkiem wybijającym się spod skały gdzieś wysoko w górach — cóż może być zdrowszego?…
Sprzedawana w butelkach woda źródlana nie dostarcza nam jednak zbyt wielu składników mineralnych, a to przemawia zdecydowanie na jej niekorzyść.
Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: PrzeGryw – premiera konsoli PS5
Do regularnego picia warto więc wybrać wodę mineralną. Zazwyczaj odpowiednia będzie średniozmineralizowana, z niezbyt dużą ilością sodu, za to sporą dawką wapnia. Sportowcy mogą sięgnąć po wysokozmineralizowaną, jako że podczas intensywnych treningów sporo minerałów tracą — jednak zawsze należy taką wodę "przeplatać" ze źródlaną.
Kiedy jaka woda?
Ze względu na skład, różne osoby powinny sięgać po ciut odmienne rodzaje wody mineralnej.
Wysiłek fizyczny, trening sportowy — woda wysokomineralizowana, w sporych ilościach przed, w trakcie i po wysiłku. Jeśli był intensywny, lepsza będzie woda gazowana.
Problemy żołądkowe, trawienne — bogata w wodorowęglany ułatwia trawienie i pomaga w bólach brzucha.
Stres, przemęczenie — stres, zmęczenie, napięcie psychiczne, wypłukują z nas zapasy magnezu — można sobie pomóc pijąc wodę z jego dużą zawartością.
Skłonność do kamieni nerkowych — woda o małej zawartości minerałów w ilości 2–3 litry dziennie zmusza nerki do ciut większego wysiłku i pomaga oczyścić organizm.
Nadciśnienie — woda uboga w sód, wzbogacona za to wapniem i potasem, mającym spory wpływ na regulację ciśnienia tętniczego.
Słabe kości — woda bogata w wapń, kluczowy dla wytrzymałości i twardości naszego szkieletu.
Słabe zęby, skłonność do próchnicy — woda bogata we fluor, niezbędny przy tworzeniu się szkliwa nazębnego i hamujący próchnicę.
Konsultuj stan zdrowia z lekarzem
Woda ogólnie jest zdrowa i pomaga naszemu organizmowi sprawnie funkcjonować. Są jednak przypadłości zdrowotne, w których pewnych składników należy unikać, czasami ogólnie ograniczyć ilość płynów. Jeżeli nie cieszysz się najlepszym zdrowiem i nie masz pewności co do ewentualnych przeciwwskazań — skonsultuj się ze swoim lekarzem…
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze