Kawa - jak pić, żeby najlepiej działała?

Dzień zaczynamy od szklanki małej czarnej, później w pracy od razu po wejściu robimy sobie kolejną, też w sporym kubku, w trakcie dnia nierzadko zdarza nam się zrobić jeszcze jedną czy dwie, a później wracamy do domu, padamy na fotel... też z kubkiem kawy w ręce.

kawa i laptop
kawa i laptop
Kira Czarczyńska

Jest to najczęstszy sposób picia kawy. Bynajmniej jednak nie najskuteczniejszy.

Dzień zaczynamy od szklanki małej czarnej, później w pracy od razu po wejściu robimy sobie kolejną, też w sporym kubku, w trakcie dnia nierzadko zdarza nam się zrobić jeszcze jedną czy dwie, a później wracamy do domu, padamy na fotel... też z kubkiem kawy w ręce.

Jest to najczęstszy sposób picia kawy. Bynajmniej jednak nie najskuteczniejszy.

Kawa uznawana jest ogólnie za remedium na wszelkie zmęczenie. Pozwala nam się skupić na pracy, sprawniej działać, kreatywniej myśleć. Z powodu takiego właśnie przekonania pijemy jej zwykle całkiem sporo w ciągu normalnego dnia w pracy.

Czy słusznie?

Kofeina rzeczywiście pobudza korę mózgową i ośrodki podkorowe, a także ośrodek oddechowy i naczynioruchowy. Dzięki temu nasz mózg działa sprawniej, a nasza kondycja psychofizyczna momentalnie wzrasta. Takie właśnie działanie kofeiny wynika ze zwiększania wydzielania adrenaliny, a także dopaminy - która pobudza w naszym mózgu ośrodki przyjemności.

Faktycznie więc mała czarna zwiększa sprawność wykonywania zadań, zwłaszcza nudnych i powtarzalnych, przy których jednak trzeba podejmować szybkie decyzje - np. prowadzenie samochodu.

Niestety, może nam też skutecznie przeszkadzać

O ile kofeina świetnie wpływa na efektywność wykonywania działań znanych, o tyle niestety nie działa tak na nowe, bardziej złożone. Wręcz utrudnia nam uczenie się i wykonywanie nieznanych sobie zadań - jest to rezultatem docierania do nas zbyt wielu bodźców na raz (kofeina zwiększa ich "wychwytywanie").

Działa też moczopędnie, co czasami bywa nie bez znaczenia...

Jak pić kawę efektywnie?

W niewielkiej ilości kawa działa na nas pobudzająco i poprawia naszą efektywność.

W większych dawkach - kofeina rozprasza, dekoncentruje, obniża sprawność.

Kofeina maksymalne stężenie we krwi utrzymuje przez około godzinę, ale działać na nas może jeszcze przez cztery kolejne godziny.

Istotne jest też to, że kawa zaczyna działać dopiero po ok. pół godzinie od jej wypicia. To częsta pułapka, w którą wpadamy: pijemy kawę, nie widzimy większych efektów, więc zaparzamy sobie kolejną. I kiedy obie zaczną działać - nagle nie możemy się na niczym skupić, jesteśmy rozdrażnieni i ogólnie nic nam nie idzie.

Optymalnie byłoby więc zrezygnować na początek z parzenia kawy w kubkach i wrócić do tradycyjnych filiżanek. Dostarczają na tyle dużej dawki kofeiny, że większe jej ilości naprawdę nie są potrzebne.

Takich filiżanek wystarczy nam dziennie 3, w tej ilości pita kawa utrzyma już odpowiednio wysoki poziom koncentracji - a jednocześnie nie wywoła rozdrażnienia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.