5 funkcji Firefoksa, o których mogliście nie wiedzieć

Firefox to przeglądarka, która ciągle mnie zaskakuje. Nawet jak wydaje mi się, że wiem coś o niej, to zaraz pojawia się coś nowego, albo znajduję informację o tym, że jakaś potrzebna mi funkcja została dawno wprowadzona. Podzielę się z wami pięcioma dość ciekawymi funkcjami, które może już znacie, ale o których równie dobrze możecie nie wiedzieć.

5 funkcji Firefoksa, o których mogliście nie wiedzieć
Grzesiek Powalski

Firefox to przeglądarka, która ciągle mnie zaskakuje. Nawet jak wydaje mi się, że wiem coś o niej, to zaraz pojawia się coś nowego, albo znajduję informację o tym, że jakaś potrzebna mi funkcja została dawno wprowadzona. Podzielę się z wami pięcioma dość ciekawymi funkcjami, które może już znacie, ale o których równie dobrze możecie nie wiedzieć.

1.Szybkie wyszukiwanie ? bez wchodzenia do wyszukiwarki

Zdarza się czasem, że przeglądamy jakąś stronę i znajdujemy słowo, które chcielibyśmy umieścić w wyszukiwarce. Kiedyś, aby to zrobić trzeba było wejść do nowej karty, wpisać adres wyszukiwarki i dopiero wyszukać. Teraz można to zrobić w oknie wyszukiwarki w górnym prawym rogu przeglądarki lub jeszcze szybciej. Wystarczy zaznaczyć całe słowo za pomocą lewego przycisku myszki, po czym kliknąć prawym przyciskiem myszy. Wyświetli nam się rozwijane menu, z którego trzeba wybrać po prostu ?Wyszukaj w Google?.

  1. Jak selektywnie usunąć historię przeglądania

Jeśli chcemy utrzymać jakieś strony w tajemnicy, a nie chcemy kasować całej historii przeglądania, wystarczy, że użyjemy kombinacji klawiszy CTRL +H. Otworzymy wtedy historię naszego przeglądania. Domyślnie powinna być ustawiona wg daty. Wystarczy więc znaleźć adres, który chcemy usunąć i kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy. Następnie wystarczy wybrać ?Usuń? z rozwijanego menu.

  1. Nawigacja za pomocą samej klawiatury          

Zamiast używać myszki do klikania na zakładki możemy spokojnie użyć klawiatury. Czasem jest to dużo szybsze rozwiązanie i bardziej poręczne. Po naciśnięciu kombinacji CTRL + TAB będziemy przenoszeni z jednej zakładki do drugiej, zaczynając od tej, która jest zlokalizowana po lewej stronie. Jeśli natomiast mamy ich dużo i chcemy otworzyć jedną konkretną wystarczy nacisnąć kombinację CTRL + 2, aby przejść do drugiej zakładki od lewej i tak, aż do końca. Za pomocą kombinacji CTRL+ PAGE DOWN (UP) możemy natomiast nawigować zakładkami po kolei.

  1. Pobieranie materiałów ze stron, nawet tych chronionych

Jeśli chcieliście kiedyś pobrać ze strony jakiś obraz, plik lub wideo, a nie mogliście bo strona była chroniona, teraz jest na to sposób. Wystarczy, że klikniemy prawym przyciskiem myszy , aby otworzyć rozwijane menu i kliknij w nim na  ?Pokaż informacje o stronie?, a następnie wejdziemy w zakładkę ?Media?. Znajdźcie plik, który potrzebujecie i zapiszcie. (Sposób nie jest w 100% skuteczny, ale jest dosyć duża szansa powodzenia).

  1. Otwieranie zamkniętej wcześniej strony

Pewnie nie raz zdarzyło się wam, że zamknęliście stronę przez przypadek, a nie pamiętacie linka, a wyszukiwanie w Google po słowach kluczowych również nie przynosi rezultatów. Nie ma się co martwić. Wystarczy użyć kombinacji SHIFT+ CTRL+ T i Firefox przywróci nam zamkniętą kartę.

Źródło: MakeUseOf.com

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.