5 powodów, dla których warto zainstalować Firefox 3.6

5 powodów, dla których warto zainstalować Firefox 3.6
Paweł Cebula

29.01.2010 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W świecie przeglądarek internetowych dzieje się jak zwykle bardzo dużo. Mozilla wcześniej niż wszyscy Internauci przewidywali, wypuściła przeglądarkę Firefox 3.6. Część osób zastanawia się teraz, czy warto zaktualizować swoją przeglądarkę do najnowszej wersji. Zobaczmy, dlaczego warto zaktualizować Firefoksa do wersji 3.6.

W świecie przeglądarek internetowych dzieje się jak zwykle bardzo dużo. Mozilla wcześniej niż wszyscy Internauci przewidywali, wypuściła przeglądarkę Firefox 3.6. Część osób zastanawia się teraz, czy warto zaktualizować swoją przeglądarkę do najnowszej wersji. Zobaczmy, dlaczego warto zaktualizować Firefoksa do wersji 3.6.

Po Firefoksie 3.6 nie należy spodziewać się żadnych rewolucyjnych zmian - to raczej konsekwentny rozwój i uzupełnienie tego, czego zabrakło w tej przeglądarce przy okazji wcześniejszych wydań. Na poważniejsze zmiany będziemy musieli poczekać aż do momentu premiery Firefoksa 4.0.

  • Personas(http://getpersonas.com)photo position=\inside\90562/photoStandardowy wygląd przeglądarki Firefox może się szybko znudzić. Dlatego też, ciągle powstają kolejne nowe skórki przeznaczone dla tej przeglądarki. Największa baza tego typu modyfikacji wyglądu znajduje się na stronie addons.mozilla.org(http://addons.mozilla.org). Motywy dostępne w tym serwisie mają to do siebie, że niejednokrotnie bardzo poważnie obciążają przeglądarkę, spowalniając jej pracę. W efekcie, użytkownicy obwiniają Mozille o to, że ich produkt jest niedopracowany.Producent Firefoksa widząc zainteresowanie modyfikacjami wyglądu postanowił stworzyć swoją usługę, która nosi nazwę Personas. Dzięki niej, użytkownicy mogą w bardzo prosty sposób odmienić wygląd swojej przeglądarki. Personas mają to do siebie, że są bardzo zoptymalizowane i praktycznie w ogóle nie wpływają na działanie aplikacji.Aktualnie, w galerii Personas znajduje się ponad 40 tys. motywów, wybór jest więc naprawdę duży i praktycznie każdy z użytkowników znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
  • Tryb pełnoekranowyphoto position=\inside\90563/photoFirefox 3.6 wreszcie, po wielu latach uzyskał w pełni funkcjonalną obsługę trybu pełnoekranowego. Naprawdę, ciężko mi zrozumieć, dlaczego dopiero po tylu latach przeglądarka uzyskała tę dość oczywistą funkcjonalność. Na pochwałę zasługuje to, że paski narzędzi nawigacyjnych i zakładek są automatycznie ukrywane.Użytkownicy nowego Firefoksa, którzy trafią na witrynę z filmami wideo natywnie odtwarzanymi przez przeglądarkę, również będą mogli oglądać je w trybie pełnoekranowym - mała rzecz, a cieszy.
  • Poprawiona wydajnośćphoto position=\inside\90564/photoMozilla przyzwyczaiła nas do tego, że każde kolejne wydanie przeglądarki spod znaku ognistego liska jest szybsze niż poprzednie. Oczywiście nie inaczej jest i w tym przypadku. Silnik JavaScript ma być szybszy nawet o 20% w porównaniu do Firefoksa 3.5, który jako pierwszy wykorzystał technologię TraceMonkey.Czysto subiektywne wrażenie - Firefox po aktualizacji uruchamia się dużo szybciej - korzystam z wersji dla systemu OS X, ale użytkownicy Windows również potwierdzają, że różnica jest widoczna gołym okiem. Jednym z poważnych problemów Firefoksa był spory apetyt na pamięć RAM - tutaj też widać niewielką poprawę.
  • Monitorowanie wtyczekphoto position=\inside\90565/photoPrzyzwyczailiśmy się do tego, że Firefox automatycznie informuje nas o udostępnieniu aktualizacji zainstalowanych rozszerzeń, jak i samej przeglądarki. Tymczasem, zapominaliśmy o innym elemencie, mającym duży wpływ na poziom bezpieczeństwa. Mowa oczywiście o wtyczkach Java, Flash, QuickTime, które są często wykorzystywane do ataków na użytkowników.photo position=\inside\90566/photoDzięki najnowszej wersji Firefoksa, w sytuacji, gdy użytkownik wejdzie na stronę wykorzystującą daną wtyczkę zostanie poinformowany o udostępnieniu odpowiedniej aktualizacji. Powiadomienie będzie wyświetlane w formie żółtego paska - identycznego jak przy okazji instalacji rozszerzeń z serwisu addons.mozilla.org.Użytkownik może samodzielnie sprawdzić stan swoich pluginów klikając Narzędzia - Dodatki - Wtyczki, a następnie \Znajdź aktualizacje.
  • Rozwiązywanie problemówphoto position=\inside\90567/photoFirefox pozwala na skonfigurowanie różnych ustawień za pośrednictwem GUI. Spora część opcji jest jednak ukryta przed użytkownikami. Dostęp do nich możemy uzyskać poprzez wpisanie w pasek adresu about:config i kliknięcie przycisku enter. To właśnie te ustawienia modyfikują różne dodatki jak np. FasterFox(https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/12878).Elementy te możemy również zmieniać ręcznie. Niekiedy wprowadzone zmiany mogą powodować problemy z działaniem samej aplikacji. Zazwyczaj w takich sytuacjach szukamy pomocy na różnych forach internetowych. Opis tego, co zmienialiśmy nie zawsze jest wystarczający, dlatego też Mozilla udostępniła stronę z informacjami o rozwiązywaniem problemów.W pasku adresu Firefoksa wpisujemy about:support. Poza podstawowymi danymi, jak np. zainstalowane rozszerzenia, zobaczymy również, które ustawienia zostały zmodyfikowane względem \fabrycznych. Wracając jeszcze do wątku szukania pomocy na forach dyskusyjnych - wszystkie dane możemy skopiować przy użyciu specjalnego przycisku, a następnie wklejamy je uzupełniając opis naszego problemu.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)