Nareszcie! Pierwsza kolorowa panorama Marsa z Curiosity

NASA dość długo (3 dni) kazała czekać nam na pierwsze porządne kolorowe fotografie, ale oto są – fotografie czerwonej planety, na których uwieczniono wszystko co znajduje się wokół łazika Curiosity + mały bonus.

Albo łazik nie ruszył się jeszcze z miejsca od czasu wykonania poprzedniej, czarno-białej fotografii, albo kolorowe zdjęcie zrobiono od razu po monochromatycznym i po prostu zdecydowano się na późniejszą publikację. Na to przynajmniej wskazuje nie zwiększająca się odległość od śladów po silnikach wspomagających lądowanie łazika.

Najdziwniejsze i najbardziej interesujące zakątki Marsa

Poza marsjańskim otoczeniem kamery uchwyciły również kilka fragmentów samego pojazdu. Na powyższym zdjęciu widać np. końcówkę ramienia Curiosity, w które wbudowano liczne narzędzia i instrumenty pomiarowe, między innymi MAHLI (Mars Hand Lens Imager) oraz APXS (Alpha Particle X-ray Spectrometer). Pierwszy z nich to kamera służąca do wykonywania zdjęć gleby oraz minerałów, a drugi ma za zadanie rozpoznawać i analizować skład chemiczny marsjańskiego podłoża i skał.

Pojazd Morpheus roztrzaskuje się podczas pierwszego wolnego lotu [wideo]

W ramach bonusu najnowszy autoportret łazika umieszczony niedawno na jego twitterowym kanale.

Zobacz również: Wideorecenzja: Toshiba Qosmio X770

Śledzenie @MarsCuriosity to najlepszy sposób na najszybsze uzyskanie dostępu do nowych zdjęć Marsa.

Źródło: Gizmodo

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły

Popularne w tym tygodniu:

Odkurzacze przyszłości. Zachwycający sprzęt rodem z Jetsonów i morskich wojen Gala Mobility Trends – podsumowanie roku 2017 w branży mobilnych technologii