Maszyna czasu

Najpierw wynaleźli internet, a teraz zabiorą nas w podróż w czasie.
Słyszeliście o tunelach czasoprzestrzennych? To tylko hipoteza naukowa, zakładająca możliwość przemieszczania się w czasie i przestrzeni. Wkrótce zapewne będzie o tym głośno, gdyż właśnie tej wiosny uruchomiony zostanie największy i najpotężniejszy cyklotron — kołowy akcelerator cząstek, dzięki któremu możliwe stanie się nie tylko przyspieszanie cząstek i zniekształcanie przestrzeni, ale być może również CZASU!

W Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN) w Szwajcarii powstał Wielki Zderzacz Hadronów (LHC, Large Hadron Colidger) – największy na świecie akcelerator, który może się stać pierwszą w historii realną maszyną czasu.

Nie zagłębiając się specjalnie w naukowe szczegóły, opublikowane przez rosyjskich badaczy wyniki zakładają możliwość zakrzywienia czasoprzestrzeni w sposób teoretycznie umożliwiający podróże w czasie. Nie jestem fizykiem jądrowym (Shania Twain śpiewała, że nie robi to na niej wrażenia), więc nie podam szczegółów, ale to podobno rzeczywistość, choć brzmi nieprawdopodobnie. Nie znaczy to, że już jutro będziemy mogli odwiedzić przodków, lub zobaczyć na własne oczy bitwę pod Grunwaldem, to wszystko są tylko hipotezy naukowe, choć nie pozbawione prawdopodobieństwa.

Ale nawet jeśli nie umożliwi podróży w czasie, to i tak LHC jest przełomowym urządzeniem, które pomoże odkryć wiele dotąd skrywanych tajemnic natury.

Zresztą nawet gdyby nie pomógł, to rozmach i zasięg przedsięwzięcia na jakie porwał się CERN sprawia, że nie można przejść obok obojętnie. Przez łącznie 20 lat pracował nad nim zespół ponad 7 tys. fizyków z 80 krajów. Akcelerator ma średnicę 8 km i obwód ok. 27 kilometrów. Znajduje się 175 m pod ziemią, pod terytorium Szwajcarii i Francji, a do tunelu spokojnie mógłby zmieścić się pociąg.

A wynalezienie internetu to też nie bajka: w 1989 roku pracujący właśnie w CERN Tim Berners-Lee stworzył podwaliny dzisiejszego WWW i języka HTML.

Zobacz również: Wideorecenzja: Toshiba Qosmio X770

[Źródło: Dark Roasted Blend, fot. CERN]

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?