Sposób na szpitalne ścieki

Sposób na szpitalne ścieki

Katarzyna Kieś
07.12.2007 10:31
Obraz

O tym, że szpitale to jedne z głównych dostarczycieli mocno skażonych ścieków głośno się nie mówi. Prawda jest taka, że codziennie do kanalizacji trafiają hektolitry wody zanieczyszczonej nie tyle ludzkimi ekskrementami, co środkami do dezynfekcji, lekami: antybiotykami, cytostatykami, środkami do chemioterapii, a bywa – substancjami radioaktywnymi. Na dziś nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, ile jakich chemikaliów zanieczyszcza ścieki. I jaki to ma wpływ na glebę, naturalne cieki wodne oraz organizmy żywe. Szkodliwy, to na pewno. Ale jak bardzo?...

Prawdopodobnie spory. Nieśmiałe jeszcze głosy postulują, że coraz częstsze męskie problemy z redukcją liczby plemników mogą być spowodowane m.in. skażeniem wody pitnej substancjami lekopochodnymi. Oprócz tego coraz więcej ryb żyjących w wodzie zanieczyszczonej chemikaliami... niewieścieje - traci męskie cechy płciowe na rzecz żeńskich. Skażonej wody i feminizacji żyjących w niej ryb raczej nie powinno się traktować tylko jako zbiegu okoliczności. Bardziej – jak związek przyczynowo - skutkowy.

Za rozwiązanie problemu wzięli się naukowcy z Instytutu Energii i Technologii Środowiskowych (IUTA) w Duisburgu oraz ich koledzy z Fraunhofer Institute for Environmental, Safety and Energy Technology (UMSICHT ) z Oberhausen. Opracowali system, który skutecznie i bez szkody dla środowiska naturalnego oczyszcza skażone ścieki. Działa genialnie prosto: ścieki kieruje się do ogromnego zbiornika sedymentacyjnego, w którym woda jest poddawana działaniu promieniowania UV, nadtlenku wodoru albo ozonu. Aktywne jony niszczą strukturę chemikaliów i rozbijają je na nieszkodliwe składowe. Analiza fizykochemiczna uzdatnionej w ten sposób wody nie wykazała obecności skażeń chemicznych.

Pomysł oczyszczania ścieków nie jest nowy, ale innowacja polega na możliwości wyboru jonizatora, oddzieleniu wody skażonej chemikaliami od ścieków organicznych (z kuchni albo toalet szpitalnych) i przede wszystkim efektywności procesu: zero chemikaliów w wodzie.

Pomysł sensowny, wart uwagi i zastosowania. Ale czy w naszym kraju nie spali na panewce, rozbijając się o prozę permanentnego braku finansów na takie przedsięwzięcia...?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)