Sposób na nowe kości

Kość złamana lub zniszczona przez nowotwór? Żaden problem:  w laboratorium wytworzą nową. Dokładnie wg indywidualnego schematu.

kości
kości
Katarzyna Kieś

02.08.2010 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kość złamana lub zniszczona przez nowotwór? Żaden problem:  w laboratorium wytworzą nową. Dokładnie wg indywidualnego schematu.

Już wiadomo: do wytworzenia nowych kości w laboratorium trzeba trzech składników. Jeden daje rusztowanie, drugi wspomaga integrację, a trzeci służy jako wzmocnienie konstrukcji i element zapewniający ładunek elektryczny.

Polilaktyd + hydroksypaptyt + nanorurki węglowe = kość.

Tak w skrócie wygląda „przepis”, autorstwa Beatriz Olalde. Pani naukowiec z Health Unit of Tecnalia wymyśliła, że polilaktyd będzie rusztowaniem, hydroksyapatyt - źródłem wapnia i wspomaganiem w integracji komórek, a nanorurki węglowe wzmocnią wytrzymałość mechaniczną konstrukcji i zapewnią to, czego pozostałe składniki, będące materiałami izolacyjnymi, nie potrafią: zdolność do wytworzenia pola elektrycznego. To ostatnie jest potrzebne, by po pierwsze: komórki tworzące nową kość kierować dokładnie tam, gdzie należy w porowatej strukturze polimeru, a po drugie: by było specyficznym „magnesem” przyciągającym elementy uczestniczące w procesie regeneracji.

Po 16 tygodniach kość z laboratorium nie różni się od tej wytworzonej w organizmie.

Co dzieje się z polimerowym rusztowaniem? Ulega biodegradacji.

Źródło: Alphagalileo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.