Sposób na nowe kości

kości
kości
Katarzyna Kieś

02.08.2010 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kość złamana lub zniszczona przez nowotwór? Żaden problem:  w laboratorium wytworzą nową. Dokładnie wg indywidualnego schematu.

Kość złamana lub zniszczona przez nowotwór? Żaden problem:  w laboratorium wytworzą nową. Dokładnie wg indywidualnego schematu.

Już wiadomo: do wytworzenia nowych kości w laboratorium trzeba trzech składników. Jeden daje rusztowanie, drugi wspomaga integrację, a trzeci służy jako wzmocnienie konstrukcji i element zapewniający ładunek elektryczny.

Polilaktyd + hydroksypaptyt + nanorurki węglowe = kość.

Tak w skrócie wygląda „przepis”, autorstwa Beatriz Olalde. Pani naukowiec z Health Unit of Tecnalia wymyśliła, że polilaktyd będzie rusztowaniem, hydroksyapatyt - źródłem wapnia i wspomaganiem w integracji komórek, a nanorurki węglowe wzmocnią wytrzymałość mechaniczną konstrukcji i zapewnią to, czego pozostałe składniki, będące materiałami izolacyjnymi, nie potrafią: zdolność do wytworzenia pola elektrycznego. To ostatnie jest potrzebne, by po pierwsze: komórki tworzące nową kość kierować dokładnie tam, gdzie należy w porowatej strukturze polimeru, a po drugie: by było specyficznym „magnesem” przyciągającym elementy uczestniczące w procesie regeneracji.

Po 16 tygodniach kość z laboratorium nie różni się od tej wytworzonej w organizmie.

Co dzieje się z polimerowym rusztowaniem? Ulega biodegradacji.

Źródło: Alphagalileo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także