Jak zablokować Facebooka? Wystarczy przypadkiem wpisać dwa polskie słowa

Polscy użytkownicy Messengera odkryli, że wpisanie dwóch zupełnie zwyczajnych słów z kropką pośrodku skutkuje zablokowaniem Facebooka. Serwis najwyraźniej uważa, że to próba złamania jakichś mechanizmów bezpieczeństwa.

Zdjęcie zirytowanej internautki pochodzi z serwisu Shutterstock

Zdjęcie zirytowanej internautki pochodzi z serwisu Shutterstock

Niebezpiecznik odkrył ciekawą rzecz: lepiej w Messengerze nie wpisywać "to.jest" - nieważne, czy w jego wersji mobilnej, czy w przeglądarce na desktopie. Efekt jest ciekawy: najpierw dowiecie się, że wiadomości nie da się wysłać, potem Facebook Was wyloguje i każe zalogować się ponownie, a następnie Wam powie, że macie wirusa i musicie wyczyścić komputer.

Na tym jednak nie koniec zabawy. Społecznościowy gigant wymusi na Was pobranie antywirusa F-Secure i jego uruchomienie. Facebookowy antywirus jest specyficzny, internauci piszą na przykład, że potrafi wykazać obecność trojana, podczas gdy inne antywirusy żadnego zagrożenia nie widzą.

A wszystko to, przypominamy, zaczyna się od niewinnego "to.jest", które bardzo łatwo wpisać, nie zdając sobie z tego w ogóle sprawy. O co chodzi? To prawdopodobnie zwykły przypadek. Nikt Polaków nie dyskryminuje, "to.jest" zapewne jest jakąś komendą zastrzeżoną — Niebezpiecznik podpowiada, że albo to działanie mechanizmu antyfraudowego Facebooka, albo wynika to stąd, że funkcja frameworka "jest" używana jest przez Facebooka do unit testów.

Krótko mówiąc, Facebook jest przekonany, że próbujemy zrobić coś niedozwolonego i nas blokuje. Aby odzyskać dostęp do konta, nie musicie nigdzie wysyłać żadnych wiadomości, wystarczy, że zrobicie dokładnie to, co Facebook każe. To irytujące, ale innej drogi nie ma. Jeśli się wpisze zakazane "to.jest", trzeba za to zapłacić.

Sprawa wydaje się na pierwszy rzut oka absurdalna. Prawdopodobnie to.jest po prostu głupi przypadek, a nie celowe utrudnianie życia Polakom. Tyle że zakazaną komendę naprawdę łatwo wpisać przypadkiem — Niebezpiecznik dostał sygnał od kilku osób naraz, że coś takiego ma miejsce.

Zobacz również: Lodówka z Androidem

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Oglądasz filmy w sieci? Sprawdź, co ci grozi Gadżetomania TV: Historia flipperów GekkoPod: najzabawniejszy statyw dla telefonów. Kijek do selfie to przy nim sztywniak! LG Music Flow: niedrogi, bezprzewodowy system audio. Daję mu szansę Co zostało po internetowych kafejkach? Zniszczone szyldy i pustostany Budyń kontra bigos: Internet obnaża absurdy ciszy wyborczej. To szkodliwa fikcja!

Popularne w tym tygodniu:

Odkurzacze przyszłości. Zachwycający sprzęt rodem z Jetsonów i morskich wojen