Lekarstwo na awarię prądu. To urządzenie rozwiąże wszelkie problemy
Dzięki nowoczesnym technologiom nasze życie staje się wygodniejsze i mniej wymagające. Pandemia COVID-19 udowodniła, że jesteśmy przygotowani do pracy i nauki zdalnej. Wraz z rosnącym uzależnieniem od elektroniki, większe staje się nasze uzależnienie od zasilania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sony INZONE Buds - test
Jak postąpić w przypadku awarii prądu?
Zima tego roku jest dla nas łaskawa pod względem temperatur, co w kontekście obecnego kryzysu energetycznego stało się korzystne. Uchroniło nas to przed blackoutami, czyli masowymi przerwami w dostawach prądu. Również lokalne awarie mogą być problematyczne, dlatego warto się na takie sytuacje zabezpieczyć.
W sytuacji braku energii, przydatnym urządzeniem może być stacja zasilania. To sprzęt, który w zależności od mocy, może dostarczać energię do kluczowych urządzeń domowych przez kilka lub nawet kilkanaście godzin, co jest wystarczające w przypadku wielu awarii.
Najważniejszym parametrem stacji zasilania jest jej moc. Z kolei przy odbiornikach istotne są dwa parametry - moc znamionowa i maksymalna moc chwilowa. Jeśli ta druga jest zbyt wysoka, niektóre urządzenia mogą nie działać prawidłowo z określonym źródłem zasilania.
Stacja zasilania - na które parametry warto zwrócić uwagę?
Żarówka LED zużywa około 3 watów, zarówno przy włączaniu, jak i podczas działania. Dla porównania, domowy wentylator może potrzebować 150 watów do startu i 75 watów podczas pracy. Dodatkowa moc przy starcie to pojęcie maksymalnej mocy chwilowej, typowe dla urządzeń z silnikami elektrycznymi - dodaje Paweł Tomiczek z firmy EcoFlow
Wybierając stację zasilania, warto zwrócić uwagę nie tylko na moc ciągłą, ale też maksymalną moc chwilową. Pozwoli to zasilać nie tylko lżejsze urządzenia, jak lodówka, ale też te bardziej wymagające, np. elektronarzędzia.
Należy pamiętać również o pojemności stacji, ponieważ im większa, tym dłużej sprzęt może pracować bez przerw.
Dodatkowe wyposażenie może wydłużyć czas pracy urządzeń zasilanych stacją. Część producentów oferuje możliwość ładowania tych urządzeń za pomocą przenośnych modułów fotowoltaicznych. To pozwala na funkcjonowanie przez całe dni bez dostępu do sieci energetycznej, przy odpowiedniej pogodzie.