Astronauci z polskiej bazy księżycowej: przeżyjemy jedząc glony

Odcięci od świata, skazani wyłącznie na własne towarzystwo śmiałkowie oszczędzają każdą kroplę wody. Na jak długo wystarczy im zapasów i determinacji? Już niedługo będziemy mogli się tym przekonać - wszystko to dzięki polskiej bazie księżycowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. jak zbudować bazę kosmiczną
  2. co jedzą astronauci
  3. do czego można wykorzystać w kosmosie druk 3D
  4. jak ograniczyć koszt misji kosmicznej
  5. czym różni się misja księżycowa od marsjańskiej

Pamiętacie polski projekt misji na Marsa? Opracowany przez grupkę zapaleńców pomysł marsjańskiej podróży zaskakiwał pomysłowością. Dziś ten sam zespół, powiększony o specjalistów z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, ekspertów z dziedziny medycyny, architektów i konstruktorów zwycięskiego łazika kosmicznego Legendary Rover, porywa się na znacznie ambitniejsze przedsięwzięcie.

Przed grupą 40 specjalistów z różnych dziedzin stoi niemałe wyzwanie. W Małopolsce chcą zbudować habitat, będący odpowiednikiem bazy kosmicznej. O wyzwaniach, trudnościach i szansach, jakie zapewni taki obiekt, rozmawiam z zaangażowanym w ten projekt Szymonem Grysiem ze Space is More.

Drużyna z Rzeszowa zbudowała najlepszy łazik marsjański na świecie. I tak zmarnujemy ten sukces

Studenci z Politechniki Rzeszowskiej zbudowali najlepszy łazik marsjański na świecie. To wspaniały sukces, ale czy jako kraj potrafimy go dobrze…

Kadr z filmu "Marsjanin"

Na czym polegają wasze badania? Czym się zajmujecie?

Badania jakie chcemy przeprowadzić to opracowanie procedur działania astronautów w środowisku habitatu kosmicznego. Dużo opracowań zostało wykonanych w podobnych habitatach na całym świecie, ale posiadały one inne założenia od naszego pomysłu.

Chcemy opracować procedury postępowania podstawowego i kryzysowego w środowisku habitatu wykonanego w technologii druku 3D. Zamiast wstawiać cały budynek do rakiety i wysyłać go na Księżyc lub Marsa to dużo tańszym i lżejszym rozwiązaniem jest wysłanie tam drukarki 3D, która z dostępnego na miejscu regolitu wydrukuje większość konstrukcji.

Stwarza to jednak nowe problemy, które należy wziąć pod uwagę. Naszym zdaniem najważniejszą przeszkodą jest to, że astronauci przylecą na miejsce i zastaną habitat, którego konstrukcja jest skończona, ale należy wykonać jeszcze sporo prac zanim będzie można w nim zamieszkać.

Dlatego chcemy zbadać jaka jest najbardziej optymalna kolejność wykonywania prac oraz jakie problemy możemy napotkać, a o jakich nie pomyśleliśmy.

Dla kogo przeznaczony jest ten habitat? Czy poza ogólną ideą, że będą w nim prowadzone badania, są już jakieś konkretne instytucje zainteresowane współpracą?

Wstępnie użytkowanie habitatu będzie ograniczało się do grup zorganizowanych przez nas, ale chcielibyśmy aby w przyszłości nawiązała się współpraca ze środowiskiem naukowym, które będzie mogło korzystać z habitatu jako platformy do badań.

Zobacz również: Jakie najstraszniejsze katastrofy miały miejsce podczas eksplorowania kosmosu?

Będzie można wstawić do środka właściwie dowolną aparaturę i sprawdzić jak wygląda praca nad danymi badaniami w środowisku, którego jest odizolowane od świata zewnętrznego i operują nim ludzie, którzy są w nim zamknięci i nie mogą poświęcić tyle czasu ile dałoby się w normalnym laboratorium ze względu na obowiązki przy utrzymaniu bazy w stanie operacyjnym.

Jakie rodzaje misji i warunków będzie można symulować?

Pierwszą misją jaką chcemy zasymulować będzie misja księżycowa, ale baza zaprojektowana jest w ten sposób aby w dość szybki i tani sposób można było symulować również misje Marsjańskie. Wybraliśmy Księżyc jako pierwszy cel ze względu na zainteresowanie naszym najbliższym sąsiadem przez ESA.

Taka misja to prawie jak dobrowolne więzienie. Przewidujecie całkowite odcięcie obiektu od świata i wprowadzenie np. zamkniętego obiegu powietrza i wody?

Nie będziemy symulować faktycznego zamkniętego obiegu, ale będziemy korzystać z zasobów powietrza i wody w taki sam sposób jakby miało miejsce całkowite odnawianie. Najważniejszym elementem będzie ekstremalne minimalizowanie zużycia wody.

Po co wznosić nowy obiekt? Czy na potrzeby badań nie można zaadaptować już istniejących pomieszczeń? Przecież każda uczelnia ma jakieś niezagospodarowane lochy…

Polski projekt misji na Marsa

Idea zakłada wykorzystanie opróżnionego podczas startu zbiornika na paliwo (ciekły wodór) i zagospodarowanie go do roli przestrzeni mieszkalnej. W latach 60. ten pomysł upadł, bo planowano zastosować stalą zabudowę, co oznaczało dużo dostaw na orbitę. Czytaj więcej

Zbudowanie nowego obiektu pozwala nam nam na dowolność w organizacji całej misji. Baza zaprojektowana jest w sposób modułowy i może w dowolny sposób rosnąć lub maleć w zależności od potrzeb naszych przyszłych misji.

Jakie będą te potrzeby na początku? Ile osób i przez jaki czas będzie mogło zamieszkiwać habitat?

Pierwsza misja będzie posiadała 6 osobową załogę i misja będzie trwać 2 tygodnie.

To jednak tylko początek — w zależności od potrzeb możemy zwiększyć wielkość załogi lub zrobić dużo dłuższą misję.

Kogo chcecie na nią wysłać?

Udział w naszej pierwszej misji weźmie 6 astronautów, których wybierzemy spośród 50 chętnych, którzy zgłosili się do nas podczas rekrutacji na stanowisko astronauty.

Prawdopodobnie przed każdą misją będziemy przeprowadzali podobną rekrutację. Poza tym jedną z nagród za wsparcie naszego projektu jest spędzenie dnia lub weekendu w naszej bazie.

Kar z filmu "Marsjanin"

Wspominasz o weekendzie, ale jaki jest maksymalny, przewidywany czas symulowanej misji kosmicznej? Czy planujecie misje o długości, odpowiadającej np. podróży na Marsa?

Plany na przyszłość w dużej mierze zależą od tego jakim sukcesem będą pierwsze misje. Najlepszą sytuacją byłoby gdyby udało się zawiązać współpracę z dużą rządową agencją kosmiczną, która zlecałaby badania o ścisłej specyfikacji. Wtedy będziemy mogli liczyć na środki aby przeprowadzać dowolnie długie misję np o długości odpowiadającej czasowi lotu na Marsa.

„Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku

Pomysł, by wysłać ludzi na Czerwoną Planetę nie jest dziełem ostatnich lat. Szczegółowe plany załogowego lotu na Marsa opracował jeszcze w 1952…

Czym będą się różniły symulowane misje do różnych miejsc docelowych, np. księżycowa i marsjańska?

Najważniejszą zmianą będzie zmiana krajobrazu, który zmieni się z szarego na czerwony taki jak spotyka się Marsie. Astronauci i tak będą na zewnątrz przebywać w strojach kosmicznych więc ciśnienie zewnętrzne nie jest problemem.

Aby symulować zmianę grawitacji będziemy zmieniać wielkość balastu w skafandrach i elementy, które będzie trzeba dźwigać będą miały adekwatnie zmniejszoną ciężkość. Prace na księżycu będzie wykonywało się dużo prościej.

Dodatkowo podczas misji na Marsa będzie trzeba dbać np. o zapylenie paneli słonecznych. Będziemy również symulować długość doby tak aby odpowiadała temu czego możemy spodziewać się na miejscu.

Żywność ze spiruliną

Czym jest spirulina? Dlaczego znalazła zastosowanie w „kosmicznej” żywności?

Spirulina jest to suplement żywności produkowany z alg. Chcemy hodować te algi ponieważ zawierają one bardzo dużo wartości odżywczych. Chcemy sprawdzić czy suplementowanie diety spiruliną może zmniejszyć dzienną dawkę normalnej żywności.

To ważne, bo dzięki temu zmniejszamy masę ciężkiego jedzenia, które trzeba rozpędzić wraz z resztą statku kosmicznego do odpowiedniej prędkości.

Marsjańskie ogrody. Jak bezpiecznie zarazić Czerwoną Planetę ziemskim życiem?

Jak sprawdzić, czy ziemskie organizmy mogą przetrwać na Marsie? Zamiast spekulować, najlepiej po prostu wysłać na Czerwoną Planetę próbki różnych…

Ale żywność dostępna dla uczestników misji różni się od tej, jadanej obecnie przez astronautów?

Bazą żywności będzie jedzenie liofilizowane, czyli dokładnie takie samo jakie na co dzień je załoga ISS, ale planujemy wprowadzać kilka zmian np. w postaci spiruliny aby sprawdzać nowe rozwiązania, które mogą znaleźć zastosowanie w przyszłości.

Marsjańskie uprawy

Jak wyglądałby obiekt marzeń, który wznieślibyście dysponując nieograniczonymi zasobami?

Gdybyśmy mieli nieograniczoną ilość środków to stworzylibyśmy technologię druku 3D z regolitu i wykonali całą konstrukcję używając tej technologii.

Najlepszy film o eksploracji kosmosu z ostatnich lat to…

Moim zdaniem zdecydowanie najlepszym filmem ostatnich lat o eksploracji kosmosu był Marsjanin.

Podobał mi się ze względu na brak kardynalnych błędów jakie były np w Grawitacji, który byłby fantastycznym filmem gdyby nie zdecydowano się na podkolorowanie fabuły kosztem realizmu.

Ale najlepszym filmem wszech czasów o eksploracji kosmosu był Apollo 13 bo jako jedyny był oparty na faktach i dodatkowo był fantastycznie wykonany.

Jeśli chcecie wesprzeć ten projekt, możecie to zrobić w serwisie Polak Potrafi.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Krew może być eliksirem młodości? Chodzący dom – Współczesny wóz Drzymały Prototyp polskiego satelity wystartował z Wrocławia. Będą następne Jak unikać efektu kontrastu TOP 5: Ile kosztuje nieekologiczne budowanie? Pająki pomogą nam powstrzymać starość? Święta Narodowe U.S.A. Przerażające dziecko-robot pomoże naukowcom? W Polsce powstanie duża elektrownia słoneczna Tajemnicze chmury z Wenus przestrogą dla Ziemi Mikrosilniki odrzutowe wielkości pięciogroszówki? Pewnie, że możliwe! Telefon zasilany energią kinetyczną

Popularne w tym tygodniu:

Rekordowy magnes. Oto kluczowy element elektrowni nowej generacji