W Bałtyku odnaleziono wrak okrętu SS Frankfurt. Sukces polskiej grupy Baltictech

Akwen Morza Bałtyckiego kryje jeszcze wiele wraków. Ze względu na bogatą historię wojenną tego regionu, pasjonaci nurkowania stale próbują odnaleźć zagubione jednostki. Jednym z takich zespołów jest polski Baltictech, którego członkom udało się w tym miesiącu odnaleźć wrak okrętu SS Frankturt.

W Bałtyku odnaleziono wrak okrętu SS Frankfurt. Sukces polskiej grupy Baltictech
Źródło zdjęć: © Baltictech
Arkadiusz Stando

Członkowie Baltictech informują w swoim wpisie, że w ubiegłym roku postawili sobie za cel odnalezienie pięciu wraków statków biorących udział w operacji "Hannibal". Była to największa w historii świata morska ewakuacja, która odbywała się pomiędzy połową stycznia a majem 1945 roku.

Odnaleziony przez Baltictech SS Frankrut miał zostać zatopiony przez radzieckich pilotów 22 marca 1945 roku. Jednostka zmierzała wówczas ku Gdyni, aby odebrać z utraconych terenów niemieckich uchodźców. W trakcie operacji "Hannibal" nie obyło się bez ofiar. 10 lutego 1945 r. na wysokości Ustki zatonął transportowiec "Steuben", niespełna dwa tygodnie wcześniej niedaleko Łeby "Wilhelm Gustloff", a w kwietniu na północ od Władysławowa "Goya". Szacuje się, że zginęło 20 tysięcy ludzi.

Wrak odnaleziono około 40 mil morskich na północ od miejscowości Rozewie. Znajduje się na głębokości 82 metrów i jak podają nurkowie, jest w dobrym stanie. Okręt był uzbrojony - posiada gniazda działek przeciwlotniczych, a jego identyfikację udało się potwierdzić poprzez napis na dobrze zachowanym dzwonie. Do odnalezienia statku przyczyniła się ekipa Baltictech w składzie: Tomasz Stachura, Tomasz Zwara, Marek Cacaj, Jacek Kapczuk, Lukasz Piorewicz, Piotr Lalik, Lukasz Pastwa, Kamil Macidłowski, Krzysztof Wnorowski.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.