Project VoCo: nowe oprogramowanie Adobe wygeneruje nagranie ze słowami, których nigdy nie powiedziałeś

Nagranie jako dowód? To już przeszłość. Adobe ujawniło prace nad oprogramowaniem, które na podstawie próbek głosu wygeneruje dowolne słowa. Nawet te, które nigdy nie zostały wypowiedziane.

Adobe ujawnia Project VoCo

Niedawna, zorganizowana w San Diego konferencja Adobe MAX przyniosła ciekawe wieści. Reprezentujący Adobe Zeyu Jin ujawnił, że firma pracuje nad oprogramowaniem, pozwalającym na generowanie na podstawie próbek głosu danej osoby nowych nagrań, zawierających słowa, których dana osoba nigdy nie wypowiedziała.

Narzędzie znane jest na razie pod nazwą Project VoCo i jest dalekie od doskonałości, a tym bardziej komercyjnego wdrożenia. Prowadzone przez Adobe wspólnie z Uniwersytetem Princeton badania mają na celu stworzenie oprogramowania do edycji głosu, wśród którego funkcji znajdzie się m.in. usuwanie szumów i innych zakłóceń, zaawansowana edycja i – co budzi chyba największe zainteresowanie – możliwość generowania na podstawie nagranych próbek głosu nowych słów.

W praktyce oznacza to, że dysponując nagraniami danej osoby będziemy mogli tworzyć kolejne o dowolnej treści. Na razie sprowadza się to do wstawiania w wypowiedź dodatkowych, pojedynczych słów.

Eksperci od fałszowania rzeczywistości

Całość prezentuje się nad wyraz interesująco, choć z drugiej strony wygląda na to, że Adobe staje się specjalistą od fałszowania rzeczywistości: po Photoshopie, dzięki któremu możemy pokazać na zdjęciu cokolwiek zechcemy, nadchodzi czas dowolnego preparowania nagrań. Nie ukrywam, że – jak dla mnie – to trochę niepokojące.

Mam świadomość, że moje doszukiwanie się jakichś niecnych możliwości wykorzystania narzędzia Adobe może zakrawać na paranoję. Ale – na swoje usprawiedliwienie – mam fakt, że piszę to w kraju, w którym wszystkie zmiany ekipy rządzącej, jakie miały miejsce od kilkunastu lat, następowały w jakiejś mierze właśnie za sprawą nagrań.

Project VoCo i polska polityka

Jeśli ktoś miałby wątpliwości: wystarczy sobie przypomnieć o aferze z Lwem Rywinem, nagranym przez naczelnego „Gazety Wyborczej”, oznaczającej koniec rządów SLD – PSL. Kilka lat później upublicznienie nagrania korumpowania Renaty Beger zaowocowało upadkiem rządu PiS, a całkiem niedawno nagrania „kelnerów” walnie przyczyniły się do przegranej PO.

W takim kontekście moje obawy wydają mi się uzasadnione. I choć przypuszczam, że przez jakiś czas eksperci zajmujący się dźwiękiem będą w stanie odróżnić słowa oryginalne od tych, które zostały wygenerowane przez algorytm Adobe, to z czasem różnica będzie coraz mniej dostrzegalna, aż w końcu całkiem zniknie.

Zobacz również: Samsung Forum 2014

Może to dobrze, bo nagrania, którymi można dowolnie zmanipulować, przestaną mieć jakąkolwiek wartość?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić