HP ProBook x360 11 G1 Education Edition: niezniszczalny konwertowalny laptop
JAROSŁAW BALCERZAK • dawno temuHP wprowadza trzy nowe urządzenia. Najbardziej uniwersalne z nich to konwertowalny ProBook o wzmocnionej konstrukcji, dotykowym ekranie i ze wsparciem rysika. Czym jeszcze ma się wyróżniać?

Z tego artykułu dowiesz się:
- Jaką wytrzymałość mechaniczną oferuje nowy ProBook?
- W jakie złącza go wyposażono?
- Jakie podzespoły zastosował producent?
Duża odporność i mnóstwo złącz
Wśród producentów laptopów, które dedykowane są szkołom, nie mogło zabraknąć HP. Najnowsza odsłona jego urządzeń w tym segmencie liczy 6 modeli, z czego 4 oparto na Windowsie 10: tablet 10”, dwa klasyczne laptopy 11,6” oraz jeden konwertowalny, ProBook x360 11 G1. Oferuje on najszerszą funkcjonalność i najwydajniejsze podzespoły w swojej kategorii.
Laptop otrzymał wymiary 207,9 × 302,4 × 19,9 mm, a jego waga wynosi 1,45 kg. Obudowę wzmocniono przed upadkiem, zachlapaniem i próbą wyrwania klawiszy. Konstrukcja spełnia amerykańską normę militarną MIL-STD810G, co w uczniowskich komputerach powoli staje się standardem.
Zobacz również: John Deere - kosiarka samojezdna. Marzenie każdego mężczyzny
Urządzenie dzięki zawiasom 360˚ może pracować w czterech różnych pozycjach, a na obudowę trafiła spora liczba złącz: dwa USB 3.1 Gen1, USB-C, HDMI 1.4b, RJ45, 4-polowy audio jack oraz czytnik microSD.
Apollo Lake, 8 GB RAMu i wysokiej klasy matryca
Do nowego ProBooka trafiły procesory Intela 7. generacji: Celeron N3350 (2 rdzenie, 2 wątki) o taktowaniu 1,1–2,4 GHz oraz Pentium N4200 (4 rdzenie, 4 wątki) o zegarze 1,1–2,5 Ghz. Pamięć RAM to DDR3L 1600 MHz w rozmiarze 8 GB, a dane trafią na jeden z dwóch rodzajów dysków SSD: eMMC 64 GB lub M.2 128/256 GB.
Dotykowa matryca laptopa to SVA o przekątnej 11.6” i rozdzielczości 1366 × 768 pikseli (16:9), chroniona szkłem Gorilla Glass. Nad ekranem producent umieścił kamerę 720p, a na odwrotnej stronie kolejną – 1080p. Wbudowana bateria 41 Wh ma zapewnić do 11 h pracy laptopa, a dołączony OS to Windows 10 w wersji Home lub Pro.
Specyfikację uzupełnia gigabitowa karta sieciowa oraz Wi-Fi 802.11ac z Bluetoothem 4.2 (Intel 7265). HP zadbało także o wsparcie dla aktywnego rysika, którym na dotykowym ekranie będzie można notować bądź rysować.
Atrakcyjność uzależniona od ceny
Premier wśród uczniowskich urządzeń nie brakuje, a HP skutecznie przypomina o swoim miejscu wśród największych dostawców tych urządzeń. Zaprezentowany ProBook nie odstaje wprawdzie od konkurencji, ale też i nie próbuje dokonać rewolucji. Design, podzespoły i funkcjonalność cechuje poprawność, ale niekoniecznie innowacyjność.
Czynnikiem wyboru w tak zbliżonych ofertach HP, Della czy Acera może się więc okazać cena, a tej HP jeszcze nie ogłosił. Wiadomo natomiast, że premiera rynkowa nowego ProBooka ma się odbyć już w połowie kwietnia. Do tego czasu powinno się wyjaśnić, czy strategia HP zostanie oparta na rywalizacji cenowej czy też na poleganiu na lojalności dotychczasowych klientów marki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze