Acer ChromeBook Spin 11: wytrzymały laptop konwertowalny dla szkół
Przygotowany z myślą o szkołach Chromebook zaskakuje funkcjonalnością. Choć nie bije rekordów wydajności, wartością użytkową zawstydziłby niejednego laptopa. W jakie podzespoły i funkcje wyposażył go Acer?
Militarny standard odporności
Dwa nowe laptopy marki Acer zaprezentowano na brytyjskich targach BETT (British Education and Training Technology Show) w Londynie. Oba przygotowano z myślą o uczniach i nauczycielach, jednak szczegółowe informacje zdradzono wyłącznie na temat jednego z ChromeBooków: Acera Spin 11 (R751T).
Konwertowalny laptop 11.6” o wymiarach 296 × 206 × 20.5 mm i wadze 1.4 kg ma niezwykle solidną konstrukcję. Spełnia ona wymogi rygorystycznej amerykańskiej normy militarnej MIL-STD 810G i radzi sobie z upadkiem z wysokości do 122 cm. Uodporniono go także na zalanie nawet 330 ml cieczy, którą od kluczowych podzespołów odprowadza sieć kanalików w obudowie.
Spin 11 jest konwertowalną wersją modelu ChromeBook 11 N7 i może pracować w czterech, typowych dla tego segmentu pozycjach: namiotu, wyświetlania, tabletu oraz laptopa. Pewne i stabilne wsparcie dla matrycy zapewniają odpowiednio wzmocnione zawiasy.
Przeciętna wydajność i długi czas pracy na baterii
W zależności od konfiguracji w laptopach znajdzie się 2-rdzeniowy Intel Celeron N3350 lub 4-rdzeniowy N3450, 4 lub 8 GB pamięci RAM oraz dysk eMMC o pojemności 32 lub 64 GB. Dotykowa matryca IPS 11.6” wyświetla rozdzielczość HD, a przed uszkodzeniami chroni ją szkło Corning Gorilla Glass 3 pokryte dodatkowo antybakteryjną warstwą z jonami srebra.
Połączenia bezprzewodowe obsłuży wbudowana karta sieciowa WiFi 802.11ac 2×2 MIMO z Bluetooth 4.2. Na obudowie znalazły się dwie kamery: jedna nad matrycą (1 MP), a druga nad klawiaturą (5 MP). Co ciekawe, ta ostatnia dzięki funkcji nazwanej przez Google’a „World View Camera” ma po złożeniu laptopa w tablet działać jako mikroskop.
Na ilość i rodzaj złącz trudno narzekać: Spin 11 posiada dwa USB 3.0, kolejne dwa USB-C (USB 3.1 Gen1) oraz czytnik kart microSD. Nie rozczarowuje także bateria, która ma laptopowi zapewnić do 10 godzin pracy.
Nowość będzie fabrycznie wyposażona w stylus Wacoma (technologia EMR), który umożliwi swobodne pisanie i rysowanie na ekranie laptopa. Nie wymaga on do pracy baterii a jego obudowę wzmocniono mechanicznie.
Atrakcyjna propozycja dla szkół
Ofensywa ChromeBooków trwa nie tylko na rynku komercyjnym, co należy odnotować jako sukces. Wprawdzie wciąż boryka się z problematycznym uruchamianiem aplikacji na Androida (obecnie w wersji beta), jednak nie ustaje w rywalizacji na rynku prostych urządzeń do pracy i nauki. Upowszechnienie się w sektorze edukacji może w tym wymiernie pomóc.
Nie ustają także działania developerów, zwiększających zgodność swoich aplikacji z ChromeBookami. Kluczowe znaczenie ma tutaj Adobe, który niedawno udostępnił serię swoich androidowych aplikacji zoptymalizowanych do pracy na urządzeniach z ChromeOS.
Znalazły się wśród nich Photoshop Mix, Lightroom Mobile, Illustrator Draw, Photoshop Sketch, Adobe Comp CC i Creative Cloud Mobile. Wszystko konsekwentnie zmierza więc do udanej oficjalnej premiery, a tę wyznaczono na późną wiosnę bieżącego roku.