HP Spectre x360: flagowy laptop konwertowalny z Intelem Kaby Lake

Ultrabooki x360 w swojej trzeciej odsłonie zmieniły się nie do poznania. Są teraz lżejsze, wydajniejsze, a mimo to dłużej pracują na baterii. Czym różnią się od zeszłorocznej generacji z Intelem Skylake?

HP Spectre x360: flagowy laptop konwertowalny z Intelem Kaby Lake
Jarosław Balcerzak

Mniejsze, smuklejsze i lżejsze od poprzednika

Nowe procesory Intela szturmem zdobywają rynek, trafiając do laptopów w każdym segmencie. Nie ominęło to high-endowych ultrabooków HP, co producent wykorzystał do przeprowadzenia prawdziwej rewolucji w designie i osiągach swoich flagowych urządzeń konwertowalnych. Niemałe zmiany widoczne były już na etapie pierwszych zdjęć promocyjnych.

Spectre x360 są wykonane z anodyzowanego aluminium, a przekątna ekranu zachowuje 13.3”. Ramkę na jej bokach zwężono jednak z 15.1 do zaledwie 3.4 mm. Zredukowano także rozmiar samej obudowy: szerokość z 324.9 na 305.6 mm i grubość, z 15.9 na 13.8 mm. Zmniejszono również wagę, wynoszącą teraz 1.3 kg zamiast dotychczasowej 1.44 kg.

Obraz

Kaby Lake, więcej RAM-u i ponad 14 h pracy

Konfiguracje nowych x360 oparto na mobilnych Intelach Kaby Lake, 2-rdzeniowych i 4-wątkowych i5-7200 (2.5 / 3.1 GHz) oraz i7-7500 (2.7 / 3.5 GHz). Wbudowana karta graficzna Intel HD 620 korzysta z maksymalnie 8 GB pamięci RAM. Ten z kolei trafił do laptopów w wersji LPDDR3 i może mieć rozmiar 8 (limit poprzedniej generacji) lub 16 GB.

Dotykowa matryca IPS 13.3” oferuje rozdzielczość 1920 × 1080, a wśród dysków NVMe SSD znajdują się warianty 256 GB, 512 GB lub 1 TB. Łączność zapewnia WiFi 802.11 oraz Bluetooth w wersji 4.2. Na obudowie zmieszczono dwa porty USB 3.1 typu C (z Thunderbolt 3), jeden USB 3.1 typu A oraz czteropolowy audio jack. Systemem operacyjnym ponownie jest Windows 10.

Obraz

Wciąż pełnowymiarowa, podświetlana klawiatura dysponuje skokiem klawiszy skróconym z 1.5 do 1.3 mm. Na górnej ramce matrycy ponownie znalazła się kamera, tym razem z IR i w rozdzielczości 1080p. Poprawiono także jakość dźwięku, odtwarzanego teraz nie z dwóch, a czterech głośników autorstwa Bang & Olufsen.

Kolejne usprawnienia przynosi zastosowana w x360 bateria Li-Po 57.8 Wh. 12 godzin pracy poprzednika skutecznie podniesiono do 14 godzin i 15 minut. Niemałe wrażenie robi również efekt zastosowania technologii Thunderbolt, dzięki której nowy Spectre baterię od 0 do 90% naładuje w 90 minut.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/7]

Kompromisy o drugorzędnym znaczeniu

Zmiany wprowadzone przez HP robią wrażenie, choć niektóre z nich zostaną zapewne przyjęte z niechęcią. Kontrowersyjna jest rezygnacja z HDMI na rzecz USB 3.1 typu C, jednak do takowej dochodzi obecnie nie tylko w serii Spectre i nie tylko w HP – tak ma wyglądać przyszłość transmisji wideo. Zabrakło także czytnika SD, na który po prostu fizycznie zabrakło miejsca.

Nie brakuje głosów rozczarowania rozdzielczością matrycy, głównie ze strony wymagających i zamożnych użytkowników. Owszem, w laptopach pokroju ostatniej generacji Della XPS (wybrane modele) są one wyższe, jednak generują cenę laptopów sięgającą niemal 2000 $.

Tymczasem Spectre w konfiguracji z procesorem i5, 8 GB RAM i SSD 256 GB wyceniono na 1049.99 dol, a wersję z i7, 16 GB RAM i SSD 512 GB na 1299.99 dol. Taka relacja ceny do osiągów z pewnością się serii x360 przysłuży. Sklepową premierę wyznaczono już na 26 października.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.