7 firm z branży IT, w których najlepiej się pracuje

Wydawałoby się, że taki ranking po prostu muszą wygrać Facebook i Google, ale rzeczywistość tym oczywistościom przeczy. W których firmach z branży IT pracuje się najlepiej w 2012 roku? Business Insider zrobił na podstawie opinii pracowników zamieszczonych w serwisie Glassdoor listę 25 takich przedsiębiorstw. Oto pierwsza siódemka, a w niej kilka niespodzianek.

Gdzie najlepiej się pracuje? (Fot. Flickr/Presleyjesus/Lic. CC by)
Gdzie najlepiej się pracuje? (Fot. Flickr/Presleyjesus/Lic. CC by)
Michał Michał Wilmowski

Guidewire

Siedziba Guidewire (Fot. Business Insider)
Siedziba Guidewire (Fot. Business Insider)

Dla nas to dość zaskakujący zwycięzca, dla Amerykanów niekoniecznie. Guidewire to firma dostarczająca rozwiązania informatyczne dla ubezpieczycieli majątkowych. W Polsce zrobiło się o niej głośniej w ostatnich dniach, ponieważ PZU wybrało na dostawcę swojego systemu.

Panuje tu egalitaryzm, zdolni inżynierowie nie mają problemu z szybkim awansem, a płace są porządne (nowi pracownicy dostają też akcje). Niektórzy twierdzą, że czują się tak, jakby wciąż pracowali w start-upie, w jak najbardziej pozytywnym sensie. Mimo że w mediach nikt nie pisze peanów na temat jedzenia w stołówce Guidewire, to właśnie jest najbardziej lubiana wśród pracowników firma z branży IT.

Facebook

Pracownicy naprawdę lubią Facebooka (Fot. Flickr/Kevin Krejci/Lic. CC by)
Pracownicy naprawdę lubią Facebooka (Fot. Flickr/Kevin Krejci/Lic. CC by)

Nie, Facebook tego rankingu nie wygrał – ale był blisko. Firma, która ma mniejszy bądź większy wpływ na życie jednej siódmej mieszkańców naszej planety, wciąż pnie się w górę. Facebook słynie z tego, że zatrudnia najlepszych i jest w stanie o nich odpowiednio zadbać.

Warunki pracy na kampusie w Menlo Park są świetne i choć ludzie harują, to są zadowoleni. "Będziecie otoczeni przez najbardziej utalentowanych ludzi świata, którzy mają misję zmieniania świata" – napisał jeden z pracowników. Facebook ma w planach otwarcie biura w Warszawie, więc niedługo Polacy będą mogli się przekonać, czy faktycznie tak to wygląda.

LinkedIn

Komu czekoladkę, komu? (Fot. Flickr/nan palmero/Lic. CC by)
Komu czekoladkę, komu? (Fot. Flickr/nan palmero/Lic. CC by)

Od czasu wejścia na giełdę sporo zmieniło się w LinkedIn. Gigantycznych pieniędzy co prawda w tej firmie się nie zarobi, ale wciąż słynie ona jako jedno z najbardziej transparentnych i otwartych. Wciąż ma tu znaczenie każdy człowiek, doceniane są indywidualne pomysły i talenty.

Szefowie nie rzucają kłód pod nogi, tylko wspierają zdolnych pracowników. Liczą się innowacyjność i świeże spojrzenie, co wcale nie jest takie oczywiste w dzisiejszych czasach.

MITRE

Praca za państwowe pieniądze? To jest to! (Fot. Flickr/Beverly & Pack/Lic. CC by)
Praca za państwowe pieniądze? To jest to! (Fot. Flickr/Beverly & Pack/Lic. CC by)

MITRE to centrum badawcze zajmujące się nowoczesnymi projektami, finansowanymi z funduszy federalnych USA. Jeden z jego projektów, o których było głośno w ostatnim czasie, to wojskowy smartfon z Androidem, robiony na zamówienie Departamentu Obrony.

Najlepiej pracuje się tu osobom, które potrzebują równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym, są w wieku przedemerytalnym albo po prostu potrzebują spokojnego, bezpiecznego stanowiska. Nie znaczy to, że pracownikom MITRE brakuje wyzwań albo że są oni mniej utalentowani niż ludzie z Apple'a czy Google'a. Wręcz przeciwnie – aż 20% osób, które są tu zatrudnione, ma tytuł doktora.

Google

Którędy do Google'a? (Fot. Flickr/henofthewood/Lic. CC by)
Którędy do Google'a? (Fot. Flickr/henofthewood/Lic. CC by)

Jeśli myśleliście, że Google po prostu musi wygrać ten ranking, to nie mieliście racji. Oczywiście gigant z Mountain View to mnóstwo owianych już legendą przywilejów pracowniczych, świetne biura, ciekawi współpracownicy i na dodatek wysokie płace. Ale ci, którzy w Google'u pracują od dłuższego czasu, narzekają na rosnącą biurokrację i na to, że coraz trudniej o awans.

Zwłaszcza osoby nieco starsze mają w Google'u problem: często ich szefami są młodzi ludzie, którzy nie rozumieją, że można mieć np. zobowiązania rodzinne.

CareerBuilder

Fot. careerbuilder.com
Fot. careerbuilder.com

CareerBuilder to serwis, za pomocą którego miliony Amerykanów co miesiąc szukają pracy. A jak wygląda praca w CareerBuilder? Firma słynie z tego, że jest bardzo przyjazna pracownikom, chętnie na przykład pomaga ukończyć uczelnię osobom, które jeszcze nie mają dyplomu.

Atmosfera jest sympatyczna, firma oferuje wiele możliwości rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Jedynym problemem są płace – niższe niż gdzie indziej. Nie brakuje jednak przywilejów, które są w stanie to wynagrodzić.

Apple

Jabłuszko (Fot. Flickr/TerryJohnston/Lic. CC by)
Jabłuszko (Fot. Flickr/TerryJohnston/Lic. CC by)

Praca w Apple'u to z pewnością marzenie wielu, ale rzeczywistość wcale nie jest taka różowa. Pracownicy narzekają, że rywalizacja jest ostra, a awansować niełatwo. To jednak drobnostka w porównaniu z tym, jaką firmą jest i co wytwarza Apple. W Polsce może nie ulegamy masowo magii produktów z jabłuszkiem, ale w USA Apple to religia.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego ktoś mógłby chcieć pracować w Apple'u, jest więc prosta: bo to Apple. A jeśli ktoś wymięknie z powodu konkurencji, zawsze może przejść do Google'a, którego oczywiście w tym rankingu nie brakuje.

Źródło: Business Insider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.