Aby osiągnąć cel, trzeba go dobrze określić
Sporo tu sobie piszemy o tym, jak zaplanować zadania, motywować się do osiągnięcia celu, ale też o tym, że ten cel musi być konkretny. Tylko - co to dokładnie znaczy? W jaki sposób określać swoje cele tak, żeby rzeczywiście były dla nas jasne, zachęcały do wysiłku i wyznaczały kierunek działania?
Sporo tu sobie piszemy o tym, jak zaplanować zadania, motywować się do osiągnięcia celu, ale też o tym, że ten cel musi być konkretny. Tylko - co to dokładnie znaczy? W jaki sposób określać swoje cele tak, żeby rzeczywiście były dla nas jasne, zachęcały do wysiłku i wyznaczały kierunek działania?
Dokładne określenie celu wymaga zastanowienie się nie tylko nad tym, czego chcemy i jak to "coś" ma dokładnie wyglądać. Powinniśmy też zadać sobie kilka innych, ważnych pytań.
Czy mam ochotę ten cel osiągnąć?
Jest to pierwsze i najważniejsze pytanie, bo komu chciałoby się pracować nad osiągnięciem czegoś, co wcale nie jest fajne, przyjemne i zachęcające... Jeśli cel sam w sobie jest nieciekawy, zastanów się: czy umożliwi ci zrobienie innych rzeczy, na których ci zależy? Na przykład: opracowanie 100-stronicowego raportu dla szefa jest nudne jak flaki z olejem, ale obiecał ci premię jeżeli to oddasz - a ty już od jakiegoś czasu masz ochotę kupić nowego laptopa i akurat te pieniądze się przydadzą. Celem będzie więc premia, a raport środkiem do jego osiągnięcia.
Czy cel jest realny?
Nie chodzi o to, czy fizycznie da się go osiągnąć - tylko czy sami jesteśmy przekonani, że MY możemy to zrobić. Jeśli nie jesteśmy, to każdy problem traktować będziemy jako potwierdzenie tezy "nie dam rady".
Jak duży masz wpływ na osiągnięcie celu?
To, czy zaczniesz codziennie biegać, jeśli jesteś zdrowy i nie ma przeciwwskazań - zależy tylko od ciebie. Taki cel będzie bardziej realny, niż coś, co zależne jest od innych osób, warunków zewnętrznych, czy innych czynników, na które nie masz większego wpływu. Pomyśl też, czy dysponujesz środkami do osiągnięcia celu? A jeżeli nie, to czy jesteś w stanie zrobić coś, dzięki czemu je zdobędziesz?
"Do kiedy" oraz "co dokładnie" nadal obowiązują!
O tym już pisałam: jeśli chcesz coś osiągnąć, musisz bardzo dokładnie wiedzieć co to takiego. Określ też w miarę konkretnie, ile ma ci to zająć - ustalenie terminu zmniejsza prawdopodobieństwo codziennego odkładania "na jutro".
A na koniec ustal bardzo ważną rzecz: co konkretnie oznacza osiągnięcie celu?
Wbrew pozorom, nie jest to oczywiste - jeśli np. celem jest własny dom, to czy będziesz zadowolony już wtedy, kiedy go kupisz czy wybudujesz, czy po wykończeniu i pełnym umeblowaniu? A może dopiero po urządzeniu ogrodu? Jeżeli twój cel to codzienne bieganie, to czy uznasz, że go osiągnąłeś po dwóch tygodniach regularnego treningu, czy też kiedy będziesz swobodnie biegał określoną liczbę kilometrów?
Dopiero ustalenie tego sprawia, że dążenie do celu ma konkretny punkt, w którym możesz się zatrzymać i sobie pogratulować.
I, oczywiście, wyznaczyć sobie kolejny cel.