"Albert Einstein" wysłany w kosmos. Odegrał ważną rolę podczas lotu
Podczas piątego operacyjnego lotu SpaceX Crew-5 NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną, na pokładzie kapsuły Crew Dragon znajdował się pluszowy Albert Einstein. Nietypowa zabawka posłużyła załodze jako wskaźnik zerowej grawitacji.
07.10.2022 | aktual.: 07.10.2022 19:05
Po wejściu na orbitę okołoziemską w środę, 5 października członkowie załogi na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Dragon "Endurance" ujawnili wybrany przez siebie "wskaźnik zerowej grawitacji". Była to pluszowa maskotka przypominającą znanego na całym świecie fizyka i twórcę ogólnej i szczególnej teorii względności - Alberta Einsteina.
"Albert Einstein" wysłany w kosmos
Maskotka, podobnie jak i inne, wcześniej umieszczane na pokładach statków kosmicznych przedmioty miała pomóc w ustaleniu, kiedy pojazd osiągnie stan nieważkości. W jaki sposób było to możliwe? Astronauci wiedzą, że wspomniany stan został osiągnięty, gdy maskotka zaczyna unosić się i kołysać w powietrzu. Jest to dla nich dobra informacja, która potwierdza, że są bezpieczni w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Pluszowy, 28-centymetrowy Albert Einstein z charakterystycznymi siwymi włosami został stworzony przez The Unemployed Philosophers Guild, specjalistyczny sklep oferujący "przemyślane prezenty dla myślących ludzi" w ramach linii lalek "Little Thinker". Warto zaznaczyć, że Einstein nie jest jedyną zabawką, która trafiła w kosmos. W locie na Międzynarodową Stację Kosmiczną uczestniczyły również: pluszowa kula ziemska, cekinowy dinozaur, pluszowy Baby Yoda, niewielka maskotka przedstawiająca pingwina, żółwia, psa czy małpę.
Czteroosobowa załoga razem z "Albertem Einsteinem" pomyślnie dotarła na Międzynarodową Stację kosmiczną w czwartek, 6 października. Jej członkowie, czyli: Nicole Mann - astronautka NASA i pierwsza, rdzenna Amerykanka w kosmosie, Josh Cassada - astronauta NASA, Koichi Wakata - astronauta JAXA oraz Anna Kikina - kosmonautka Roskosmosu będą przebywali na ISS przez sześć miesięcy. W tym czasie przeprowadzą liczne badania naukowe, które pomogą m.in. w dalszej eksploracji kosmosu.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii