Amerykańscy piraci będą odcinani od Sieci

Ściągasz nielegalne pliki? Pożegnaj się z Internetem. W USA najprawdopodobniej już za kilka miesięcy wejdzie w życie porozumienie, na mocy którego piraci będą odcinani od Sieci. Najwięksi amerykańscy dostawcy są za.

Piratom nie będzie łatwo (Fot. Flickr/peasap/Lic. CC by)
Piratom nie będzie łatwo (Fot. Flickr/peasap/Lic. CC by)
Michał Michał Wilmowski

Ściągasz nielegalne pliki? Pożegnaj się z Internetem. W USA najprawdopodobniej już za kilka miesięcy wejdzie w życie porozumienie, na mocy którego piraci będą odcinani od Sieci. Najwięksi amerykańscy dostawcy są za.

ACTA, SOPA i PIPA na razie nie mają szans na wejście w życie, ale w USA bojownicy walki o przestrzeganie praw autorskich wymyślili coś lepszego. Za korzystanie z P2P będzie można stracić dostęp do Internetu.

W 2011 roku dostawcy Internetu i organizacje broniące praw autorskich podpisali porozumienie. Na jego mocy dostawcy mieli za pomocą różnych ostrzeżeń "edukować" klientów w sprawach związanych z pobieraniem treści z Sieci, a właściciele praw autorskich dostali możliwość monitorowania sieci P2P w poszukiwaniu nielegalnych plików.

Porozumienie wydawało się martwe, ale to tylko pozory. Według Center for Copyright Information wszystkie strony zaczną je stosować od 12 lipca 2012 roku. Rzeczywiście ma zostać wprowadzony system edukowania. W Ameryce będzie jak w pruskiej szkole.

Jeżeli dostawca Internetu stwierdzi, że klient narusza prawa autorskie, wyśle mu list ostrzegawczy. Jeśli klient będzie naruszał dalej, dostanie kolejny list, w którym zostanie poproszony o potwierdzenie, że ostrzeżenie otrzymał. A jeżeli nadal będzie uparcie milczał, do akcji wkroczy kij.

Najpierw delikwentowi ograniczą prędkość łącza, a jeżeli i to nie pomoże, odetną mu Internet do czasu, aż zgodzi się przestać okradać właścicieli praw autorskich. Na szczęście nikt z dostawców nie zwariował do reszty i nie będzie blokował Internetu na stałe. Klient będzie wysyłany do kąta, żeby przemyślał swoje zachowanie, z bardzo prostego powodu: nikt nie chce tracić go na zawsze.

A ponieważ ten system solidarnie wprowadzają wszyscy najwięksi dostawcy - Comcast, Verizon, Time Warner Cable – faktycznie piraci będą odcinani od Sieci. Nie będzie dokąd przed tym uciec.

Na ocenę skutków wejścia w życie tego porozumienia zapewne trochę poczekamy, ale na pierwszy rzut oka wygląda ono na bardzo skuteczne. Bez ACTA, SOPA czy innych budzących kontrowersje dokumentów prawnych amerykańskim właścicielom praw autorskich może udać się wykończyć sieci P2P.

Jeśli Amerykanie przestaną się dzielić najnowszymi filmami czy serialami w Sieci, reszta świata straci do nich dostęp. Tak to oczywiście wygląda w teorii. A jak będzie wyglądało w praktyce? Nie będzie P2P, będą inne metody. Pomysłowości piratom nie brakuje.

Moim skromnym zdaniem walki z piractwem wygrać się nie da, a tego typu porozumienia nie wyeliminują wszystkich jego form. Zamiast więc inwestować tyle sił w ściganie tych, którzy podkradają dobra kultury w Sieci, właściciele praw autorskich powinni pomyśleć nad stworzeniem lepszego modelu dystrybucji.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.