Anielski Top 10

Już w piątek premiera Aniołów i Demonów, czyli nowej części przygód Roberta Langdona na podstawie powieści Dana Browna. Ze względu na sugestywny tytuł, który z fabułą obrazu ma niewiele wspólnego, postanowiłem przyjrzeć się produkcjom o właśnie takiej tematyce i sklecić dwa Topy. Dzisiaj mam dla Was pierwszy z nich, czyli skrzydlaci w filmie. Oczywiście żadnego Dotyku anioła się tu nie spodziewajcie.

constantine
constantine
Ireneusz Podsobiński

Już w piątek premiera Aniołów i Demonów, czyli nowej części przygód Roberta Langdona na podstawie powieści Dana Browna. Ze względu na sugestywny tytuł, który z fabułą obrazu ma niewiele wspólnego, postanowiłem przyjrzeć się produkcjom o właśnie takiej tematyce i sklecić dwa Topy. Dzisiaj mam dla Was pierwszy z nich, czyli skrzydlaci w filmie. Oczywiście żadnego Dotyku anioła się tu nie spodziewajcie.

  1. Gabriel

Anioły w stylu Underworld. Akcja ma miejsce w Czyśćcu, gdzie archanioły walczą z upadłymi aniołami o kontrolę nad miastem, zamieszkanym przez odrodzone dusze. Gotycka stylistyka, mrok, strzelaniny i pojedynki ? innymi słowy akcja pełną gębą.

  1. Michael

Anioły bynajmniej nie muszą być grzeczne. Udowodnił to John Travolta, który wcielił się w nieprzyjemnego boskiego zesłańca, nijak pasującego do ogólnego wyobrażenia skrzydlatych. Anioł w samych bokserkach ? widok bezcenny.

  1. Upadłe anioły (Fallen)

Mini-serial stacji ABC. Aaron Corbett w przeddzień swoich urodzin zaczyna się dziwnie czuć i dowiaduje się, że jest nefilimem (półczłowiekiem, półaniołem). Co więcej, jest on zbawcą, który ma odkupić winy upadłych aniołów. Sęk w tym, że nie wszystkim to odpowiada ? czas zatem rozpocząć polowanie na biedaka, który chciał być tylko zwykłym młodzieńcem.

  1. Constantine

Tilda Swinton w roli archanioła Gabriela. Anioły ponoć nie mają płci, więc takie androginiczne przedstawienie skrzydlatego było ciekawym rozwiązaniem. A że tutaj Gabriel zdradza Boga i przyłącza się do Lucyfera (aka Lu), to już inna kwestia.

  1. Armia Boga (The Prophecy)

Christopher Walken jako archanioł Gabriel, Viggo Mortensen jako Lucyfer. Pierwsza część serii to solidne ukazanie sekretnego rozdziału Biblii ? wojny między zastępami aniołów. A co jest powodem konfliktu? Człowiek, przez którego anioły straciły bożą łaskę. Na kolejne odsłony serii lepiej spuścić zasłonę milczenia.

  1. Angel-A

Guru francuskiego kina akcji, Luc Besson, postanowił sprawdzić się w komedii romantycznej o aniele, który zstąpił z nieba, by pomóc pewnemu mężczyźnie z samobójczymi myślami. A że Angela jest aniołem niezwykłym, widać już na pierwszy rzut oka ? dwa metry wzrostu, platynowe włosy, krótka czarna sukienka.

  1. Anioł w Krakowie
aniol-w-krakowie
aniol-w-krakowie

Urocza polska komedia. Krzysztof Globisz gra tutaj anioła, który za fascynację rockiem i zbyt częste wizyty w Czyśćcu zostaje zesłany na ziemię. W ramach pokuty musi codziennie spełniać co najmniej jeden dobry uczynek. Sęk w tym, że zamiast do ?Holland? trafia do ?Poland?. Ale czyż Kraków nie jest równie pięknym miastem jak cała Holandia?

  1. Niebo nad Berlinem (Der Himmel über Berlin)

Peter Falk (słynny Columbo) grający siebie samego, a jednocześnie będący byłym aniołem? Takie coś to tylko u Wima Wendersa. Poetycki film o aniele, który zakochuje się w człowieku, a by spełnić się w miłości, musi odnaleźć drogę do śmiertelności.

  1. Anioły w Ameryce (Angels in America)

Mini-serial stacji HBO z gwiazdorską obsadą (Al Pacino, Meryl Streep, Emma Thompson) na podstawie sztuki teatralnej Tony?ego Kushnera, za którą otrzymał on nagrodę Pulitzera. Homoseksualista Priori dowiaduje się, że zachorował na AIDS. Zaczyna doznawać wizji, w trakcie której spotyka się z aniołem. To jednak tylko pretekst do ukazania problemów Ameryki lat 80-tych, z którymi borykali się homoseksualiści ? niektóre są aktualne do dzisiaj.

  1. Dogma

Jeśli Kevin Smith bierze się za anioły to musi wyjść z tego coś kontrowersyjnego. Bartleby (Ben Affleck) i Loki (Matt Damon) to zbuntowane anioły, które zabawiają się na ziemi? zabijając ludzi i przekonując ich, że nie ma Boga. To oczywiście tylko skrawek tej obrazoburczej, ale w gruncie rzeczy niezwykle humorystycznej historii.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.