Aplikacje dla Androida od teraz możesz tworzyć sam, zobacz jakie to proste

Aplikacje dla Androida od teraz możesz tworzyć sam, zobacz jakie to proste

Aplikacje dla Androida od teraz możesz tworzyć sam, zobacz jakie to proste
Joanna Szczepaniak
14.07.2010 21:06

Google udostępniło narzędzie, dzięki któremu każdy internauta może zrobić własną aplikację na Androida, a wszystko w prosty sposób, bez wpisania ani jednej linijki kodu html.

Google udostępniło narzędzie, dzięki któremu każdy internauta może zrobić własną aplikację na Androida, a wszystko w prosty sposób, bez wpisania ani jednej linijki kodu html.

Darmowy program o nazwie Google App Inventor Android, był rozwijany i dopracowywany przez rok. W celach jego najlepszej optymalizacji przeprowadzono badania, głównie w szkołach i liceach. Cała idea tego projektu została oparta na spostrzeżeniu, że obecnie telefony komórkowe coraz częściej stają się komputerami, a ich użytkownicy powinni mieć większą swobodę nad tym co instalują w swoich telefonach. *„Naszym celem jest to, aby ludzie mogli stać się twórcami, a nie tylko konsumentami w tym mobilnym świecie" *powiedział Harold Abelson, informatyk z Massachusetts Institute of Technology, który kierował projektem App Inventor.

Koordynator całego projektu został specjalnie dla jego potrzeb zatrudniony na rok przez Google. Jako przykładowe programy stworzone za pomocą narzędzia “w kilka minut” Abelson podaje m.in.: aplikację automatycznie odpowiadającą na smsy (do wykorzystania np.: podczas prowadzenia samochodu), aplikację wysyłającą wiadomość gdy akcelerometr wyczuje upadek (pomocną np. w szpitalu, zakładając że każdy z pacjentów ma zawsze przy sobie telefon z Androidem) czy program informujący wybraną grupę znajomych o naszej aktualnej lokalizacji (przydatne na sobotniej imprezie, kiedy zawsze ciężko znaleźć się nawzajem w klubie).

Ten nowy projekt giganta z Mountain Viev jest kolejnym dowodem na to, że Google cały czas prowadzi strategię otwarcia swojej technologii do wszystkich rodzajów deweloperów, aby w efekcie zyskać przewagę na rynku oprogramowania dla smartfonów. Wiodący rywal, Apple, ma bardzo rozwinięty system aplikacji dla iPhone, co może nie być łatwe do pokonania przez Google. *"Możemy to zrobić, ponieważ architektura Androida jest taka otwarta" *powiedział Abelson.

Obsługa programu jest prosta i nie powinna sprawić większych trudności żadnemu użytkownikowi, takie zresztą było założenie Google. Aplikacje kreuje się głównie poprzez przeciąganie i upuszczanie elementów w stworzonych do tego specjalnych miejscach. Proces ten ma kojarzyć się z budowaniem z klocków, musimy po prostu przeciągać specjalne ikonki i budować z nich swoją własną aplikację na Androida. Efekty tej pracy mogą być natychmiast skompilowane i przeniesione do telefonu.

Na chwilę obecną program App Inventor dostępny jest tylko dla osób, które zostaną przyjęte do programu testów. Formularz zgłoszenia można znaleźć pod tym adresem. Nowa usługa publicznie dostępna ma stać się już niebawem. Najważniejsze informacje na temat tego projektu znajdziemy na stronie App Inventor., a tam m.in. szczegółowe wyjaśnienia, samouczki i przykładowe aplikacje.

Zobacz jakie to proste:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)